Підготовка, захоплення будівлі та її зачистка.

Підготовка, захоплення будівлі та її зачистка.

Елементи та характеристика будівель

 

Командири підрозділів які ведуть бойові дії в урбанізованій місцевості повинні визначити основні характеристики будівель у межах району виконання завдання. Це дасть змогу зрозуміти: яку використання зброю (вибухові речовини), який буде її вплив на будівлі, як мінімізувати руйнування. Будівлі міста призначені в основному для: підприємств, органів місцевого самоврядування, мирного населення, шкіл, детячих садків і центрів розвитку підлітків та молоді, культурних центрів та  об’єктів які забезпечують нормальні умови житєзабезпечення (діяльності) міста тощо. Зведення до мінімуму нанесення їм шкоди, зменшує труднощі забезпечення нормального функціонування міста (населеного пункту) і призводить до більш швидкого повернення його до нормального життя.

 

УВАГА! Женевська конвенція передбачає: Будь-яке знищення власності, що належить приватним особам, державі, іншим державним органам або соціальним чи кооперативним організаціям, забороняється, крім випадків, коли таке знищення є абсолютно необхідним шляхом виконання військових завдань.

 

 Хоча противник і може знаходитися всередині будівлі, так само там можуть бути і невинні цивільні особи, необхідно ретельно розглянути повний спектр наслідків перед знищенням будівлі, в якій знаходиться противник.

Елементи будівлі. Основними елементами будівлі є:

а) Фундамент. Фундамент витримує навантаження будівлі і забезпечує стійкість.

б) Конструкція. Конструкція витримує весь вантажі і розподіляє його на фундамент.

в) Зовнішні стіни та дахи. Зовнішні стіни і дахи можуть або не можуть бути частиною несучої конструкції.

г) Несучі стіни. Несучі стіни тримають вагу будівлі.

д) Ненесучі стіни. Ненесучі стіни – це каркасні конструкції, які не несуть навантаження.

е) Дахи. Дахи, як правило, підтримуються несучою стіною або рамою.

ж) Внутрішні стіни. Внутрішні стіни можуть бути або не бути частиною несучої конструкції.

к) Системи екологічного контролю. Системи екологічного контролю включають опалення, вентиляцію, кондиціонування та освітлення.

л) Вертикальне транспортування. Вертикальне транспортування включає в себе ліфти, ескалатори та сходи.

м) Системи зв’язку. Системи зв’язку включають внутрішні, зовнішні, публічні адреси та телевізійні системи.

н) Водопостачання і каналізація. Водопостачання і каналізація включають водонагрівачі, туалети, раковини та відкриті труби.

Характеристика будівель. Чотири взаємопов’язаних аспектів характеризують всі будівлі: призначення, розмір, висота, матеріали.

За призначенням будівлі поділяються на чотири категорії:

а) Житлові. Житлові включать одноповерхове, багатоповерхове та багатоквартирне житло.

б) Громадські та муніципальні. Громадські та муніципальні об’єкти включають урядові та церковні будівлі, школи та спортивні зали, аеропорти, мости, парки та площі, стадіони тощо.

в) Комерційні. Комерційні включають готелі, ресторани та магазини.

г) Змішаного використання. Змішане використання включає поєднання комерційних і житлових будівель.

За розміром будинки поділяються: малі, середні, великі і масивні. Ці чотири розміри не мають чітких розмірів і часто відносяться до призначення будівлі та розмірів інших споруд у навколишньому районі забудови. Житлові будівлі, зокрема одноповерхові будинки, класифікуються окремо від інших будівель.

Принято класіфікувати будинки за такими розмірами: 

малі будівлі мають розмір менше 180 м2;

середні будівлі від 180 м2 до 2000 м2;

великі будівлі від 2000 м2 до 4000 м2;

масивні будівлі перевищують 4000 м2.

Висота. Висота приміщень надземних поверхів громадських будинків від підлоги до стелі відповідно до технологічних вимог, повинна бутти не менше 3,0 м. У коридорах і холах в залежності від об’ємно-планувального вирішення будинків при врахуванні технологічних вимог допускається зменшення висоти до 2,5 м; в допоміжних коридорах і складських приміщеннях – до 2,2 м, а в окремих приміщеннях допоміжного призначення без постійного перебування людей – до 1,9 м. Висоту приміщень громадського призначення, що вбудовуються у житлові будинки, якщо їх місткість не більше 40 осіб, а закладів роздрібної торгівлі торговельною площею до 250 мдопускається приймати за висотою приміщень житлових будинків за умови забезпечення нормативних показників мікроклімату, що підтверджені розрахунком.

За висотою будинки поділяється на:

малоповерхові  – як правило до 3-х поверхів включно, з висотою будівлі до 9 м;

багатоповерхові – як правило до 9-ти поверхів включно, з висотою будівлі від 9 м до 26,5 м;

підвищеної поверховості – як правило до 16-ти поверхів включно, з висотою від 26,5 м до 47 м;

висотні – як правило понад 16-ть поверхів, з висотою понад 47 м.

Матеріали будівництва. Знання про основний метод та матеріали будівництва мають важливе значення для виконання завдання в умовах міської забудови. Командири повинні розуміти основні наслідки, які виникають у конструкціях після використання вогнепальної зброї по них, вибуху чи пожежі. Командири також повинні розуміти ймовірність пожежі або розповсюдження вогню, а також потенційний вплив пожеж на тепловізори, інші прилади нічного бачення, здоров’я військовослужбовців і місцевого населення. Історія будівництва характеризується тенденцією до підвищення довговічності будівельних матеріалів. Загалом є чотири категорії будівельних матеріалів:

а) Деревина. Деревина обмежується своїми легкозаймистими характеристиками, коли інші менш горючі матеріали легко доступні в будівництві громадських, цивільних і комерційних будівель.

б) Цегла (блок, камінь). Цегла забезпечує більшу несучу здатність і вогнестійкість. Цегла використовується для житлових будинків, в той час як блок використовується в комерційних цілях. Камінь для культурно важливих будівель.

Цегляні будівлі. Товщина стін між будівлями, зазвичай, складає 3 цегли (капітальної стіни − 6 цеглин). Стіни верхніх поверхів  є більш тонкими, ніж стіни нижніх, тому легше проробляти проходи в стінах на верхніх поверхах. Якщо дахи прикриваються вогнем і немає достатньої кількості вибухових речовин для утворення проходів у стінах між будівлями, зачистка з тильного боку будинків більш безпечна, ніж з фронту. У більшості випадків будинки мають однакове планування поверхів, тому зачистка першого поверху здійснюється в тому самому порядку, що і зачистка верхніх поверхів.

Будівлі з коробчастими стінами. У таких  будівлях важко проробляти проходи через наявність арматури.

Тому найкращим способом проникнення є підрив дверей або одного з бічних вікон. Плани поверхів таких будинків є однотипними, зачистка кімнат, зазвичай, проводиться з основного коридора (рисунок 1).

 

Рисунок 1 − типовий план поверху будівлі з коробчастими стінами (варіант).

в) Залізобетон. Залізобетон є основним будівельним матеріалом у більшості будівель. Використовується у всіх фундаментах і зазвичай використовується як опорні колони, несучі та ненесучі стіни, внутрішні стіни та дахи. Залізобетон дуже міцний, стійкий до вітру, підземних поштовхів. Завдяки своїй твердості і зміцненню сталевими прутами стає важко пробивним.

Внутрішні стіни також виконані із залізобетону і в силу цього створюють труднощі для здійснення в них проходів. Під час зачистки сходові клітки в обох кінцях будівлі повинні охоронятися.

г) Сталь або метал. Сталь або метал є основним будівельним матеріалом у більшості каркасних будівель. Багато громадських, цивільних та комерційних будівель використовують сталеві каркаси через великі прольоти і потреби змін будівлі в майбутньому.

Каркасні будинки з важкими стінами. У стінах таких будівель можна відносно легко виконати проломи за допомогою танкових снарядів. Планування поверхів таких будинків орієнтовано навколо сходової клітки або шахти ліфта, які повинні охоронятися в ході зачистки. У внутрішніх стінах можна проробити проломи за допомогою вибухових речовин (рисунок 2).

Рисунок 2 − типовий план поверху будівлі каркасного будинку з важкими  стінами.

Каркасні будинки з легкими стінами.У таких будинках методика зачистки зазвичай така сама, як і в попередніх: охорона центральної сходової клітки і зачистка по колу. Стіни таких будівель  досить тонкі, прорізання в них проходів можна виконати за допомогою сокири (рисунок 3).

Рисунок 3 − типовий план поверху будівлі каркасного будинку з легкими  стінами.

 

Захоплення будівель

 

Захоплення будівель. Діючи в місті мобільними групами, маючи надійний зв’язок, необхідно захоплювати будинок за будинком, горище за горищем, залишаючи у вже захоплених будівлях кулеметників, снайперів, щоб у них не потрапив противник і раптово не вдарив у спину. У кожній групі (взводі) доцільно створювати підгрупи (“двійки”, “трійки”).

Для підрозділів ланки “відділення – взвод” основними завданнями при веденні наступальних дій в умовах населеного пункту є захоплення і зачищення будівель.

Рекомендуються це здійснювати за наступними етапами: ведення вогню на придушення; висування штурмових груп; штурм будівлі; перегрупування штурмових груп.

Вірне застосування і поєднання цих вимог знижує втрати і прискорює виконання завдання. Застосування сил визначається типом будівлі, яка штурмується, і характером навколишньої місцевості. Наприклад: міста середніх розмірів мають велику кількість відкритих ділянок, великі міста мають висотні будівлі, промислові райони і транспортні вузли, розділені парками або паркувальними зонами. При цьому для придушення і засліплення противника, який прикриває вогнем відкриті ділянки, потрібна більш потужна вогнева підтримка. І навпаки, центральна частина малих і середніх міст із вузькими звивистими вулицями забезпечує велику кількість прихованих шляхів підходу, що дозволяє знизити вимоги до вогневої підтримки.

Група захоплення (відділення, взвод або рота) для зниження ефективності вогню противника, який обороняється, повинна:

  • використовувати приховані маршрути;
  • починати рух тільки після придушення або засліплення противника;
  • здійснювати рух вночі або в умовах обмеженої видимості;
  • використовувати маршрути, що не перекривають сектори вогню підтримки своїх підрозділів;
  • швидко долати відкриті ділянки (вулиці, ділянки між будинками) під прикриттям димів та вогню на придушення;
  • використовувати рух по дахах будівель, які не прикриті вогнем противника.
  • У районах слабкого опору противника для забезпечення швидкості руху по вулицях зачистка всіх будівель може не проводитися. У цьому випадку в голові колони розміщується піхота, за якою рухаються БМП і танки, що забезпечують підтримку.
  • У пішому порядку механізовані підрозділи рухаються по обидва боки вулиці, маючи передові відділення майже на одній лінії з передніми танками. При відсутності танків або БМП підрозділи рухаються в колону по одному  одним боком вулиці під прикриттям вогню групи підтримки. Розосередження і рух повинні здійснюватися швидко. Кожному військовослужбовцю призначаються сектори спостереження і ведення вогню. (наприклад: вікна другого поверху на протилежному боці вулиці).
  • Група захоплення незалежно від складу повинна проводити штурм і подальшу зачистку будівлі швидко і рішуче. Як тільки темп штурму досягнутий, він підтримується на одному рівні, щоб противник не зміг організувати опір штурмуючим на інших поверхах або в інших кімнатах. Командири дрібних підрозділів повинні зберігати темп руху, щоб уникнути дезорганізації штурму.
  • Захоплення будівлі вимагає елементарних умінь ведення ближнього бою. Командири повинні:
  • бути підготовленими у зазначених питаннях для знищення противника в ближньому бою;
  • підтримувати себе у відмінній фізичній формі;
  • бути впевненими у своїх здібностях.


Склад групи захоплення варіюється в залежності від ситуації. Критерієм для визначення чисельності групи є наявність озброєння, оснащення та особового складу, а також тактична обстановка. Група захоплення у складі відділення складається з двох підгруп у складі трьох осіб, що мають тільки бойове екіпірування і якнайбільше боєприпасів, особливо ручних гранат.

Якщо відділенню (бойовій групі) необхідно увійти в будинок, то потрібно дотримуватись всіх правил особистої безпеки, щоб увійти в нього, мінімально підставляючи себе під ворожий обстріл чи спостереження.

Основні правила при таких діях: необхідно обрати місце входу перед пересуванням; уникати дверей та вікон; використовувати димову завісу; робити нові місця входу, використовуючи вибухівку або танкові (артилерійські) постріли; кинути гранату у місце входу перед тим як увійти; швидко входити після вибуху гранати; обов’язкове прикриття вогнем;

по можливості потрібно входити на найвищому поверсі (рівні).

Захоплення  будинку зверху до низу (рисунок 4). Найбільш оптимальний (безпечний) шлях зачистки (звільнення) будинку – зверху до низу, ось чому слід входити в будинок зверху. Якщо противника, що обороняється, витіснити на перший поверх, то він може залишити будинок, і, таким чином, підставити себе під вогонь групи вогневої підтримки, яка зовні прикриває входження в будинок відділення (бойову групу).

Рисунок 4 − захоплення будинку зверху.

Якщо противника витісняти знизу до верху, то під час виходу на верхній поверх він може чинити опір сильніше ніж звичайно, або піти через дахи сусідніх будинків. Для того, щоб піднятися та знищити противника на даху будинку або переслідувати його, відділення (бойова група) може використовувати канати, драбини, водостічні труби, виноградну лозу, вертольоти або дахи чи вікна сусідніх будинків (добудов). В деяких випадках можна вилазити по плечах інших військовослужбовців і підтягуватись. Також можна використовувати гак (якір), прикріплений до каната, і закинути його на дах, де він може за щось закріпитись.

Вхід до першого поверху (підвалу). Може скластися ситуація, коли відділення (бойова група) не зможе увійти з верхнього поверху чи даху. Тоді вхід із першого поверху (підвалу) може бути тільки єдиним шляхом, щоб потрапити в будинок. Входячи з першого поверху (підвалу), якщо це можливо, потрібно уникати входів через вікна та двері, оскільки такі місця найбільш прострілюються противником або мінуються.

Входячи на перший поверх (підвал), потрібно використовувати вибухівку, артилерію, танки, протитанкову зброю (гранатомети різних видів) або подібні засоби, щоб зробити пролом у стіні. Перед входом у будинок необхідно кинути зведену гранату, щоб посилити ефект входу в будинок.

При штурмовому захопленні будь-якого об’єкта наближатися до нього слід при вогневій підтримці групи прикриття. Краще за все для проникнення в будівлю, зайняту противником, необхідно використовувати проломи у стінах, зроблені в ході вогневої підготовки (штурму). Для цих цілей необхідно залучати танки і гармати, що ведуть вогонь прямою наводкою, установки ПТКР тощо.

Безпосередньо перед кидком групи захоплення вогонь, який ведеться групою підтримки, посилюється і продовжується поки група захоплення не висунеться на позиції, які знаходяться в площині стрільби (рисунок 5).

Рисунок 5 − захоплення будівлі механізованим взводом.

Після цього вогонь групи захоплення переноситься на верхні вікна і триває, поки вона не увійде до будівлі. У цей момент вогонь переноситься на сусідні будівлі для запобігання відходу або посилення противника.

По можливості наближатися до об’єкта необхідно з боку сонця − воно перешкодить противнику вести прицільний вогонь. Враховуючи, з яких вікон ведеться вогонь, наближатися до об’єкта краще з правого від противника боку. Вхідні двері на об’єкт розбиваються з гранатомета групи прикриття або ручними гранатами. Прориватися всередину слід в той момент, коли двері вже розбиті.

При цьому група прикриття повинна вести інтенсивний вогонь, не даючи противнику можливості уражати  штурмову групу прицільно, і після того, як в розбиті двері влетіла ще одна граната із гранатомета (рисунок 6).

Рисунок 6 − наближення до будівлі і вхід у неї (варіант).

Під час бойових дій у населеному пункті гранати потрібно використовувати для очистки кімнат, коридорів (холів) та будинків. Кидати  гранати потрібно перед входженням у двері, вікна, кімнату, коридор (хол), сходову клітку чи інше місце входу. Потрібно якомога більше використовувати підствольні гранатомети.

Отже, штурмуючі військовослужбовці прориваються всередину будівлі відразу після вибухів своїх гранат. Проте слід пам’ятати, що гранату противник може встигнути викинути назад. У момент кидка подається команда “Осколки” для попередження товаришів. У разі якщо граната кинута противником, подається команда “Граната”. Перші з тих, хто увірвався до приміщення, повинні різко відійти від входу і вести вогонь по всіх затемнених і небезпечних місцях. Завдання цих військовослужбовців − дати можливість увірватися основним силам підрозділу (групи), розчистити їм шлях вогнем, прикрити їх.

Після входу в будівлю основними завданнями є прикриття сходових клітин, що ведуть на верхні поверхи і в підвал, а також захоплення кімнат, контролюючих шляхи підходу до будівлі. Ці дії виконуються з метою ізоляції противника всередині будівлі і запобігання його посилення зовні. Групи захоплення зачищають всі кімнати першого поверху і потім − підвал.

На верхні поверхи будівлі слід прориватися,  притискаючись спиною до стін, на відстані трохи менше сходового прольоту один від одного, відразу ж слідом за вибухами своїх гранат. На верхніх поверхах необхідно діяти  подібно до дій в лабіринті.

Для відволікання уваги противника, що знаходиться в кімнаті, перед тим як увірватися у неї, варто кинути в розкриті двері (обов’язково не прямо, а вбік), який-небудь об’ємний предмет − шапку, ватник, шинель тощо. Перший із штурмуючих проривається у приміщення через відчинені навстіж двері навскіс, пригнувшись, у бік, протилежний тому, куди був кинутий відволікаючий предмет.

При русі по сходах, якщо перила сходів дерев’яні або виготовлені з іншого нетривкого матеріалу, можна вистрілити крізь перила, щоб придушити можливу загрозу знизу. Конструкція сходів в окремих випадках може створювати зорову перешкоду, що не дозволяє бачити обстановку внизу. У цьому випадку необхідно триматися спиною до глухої стіни і просуватися, попередньо перевіривши наявність і міцність сходів внизу (необхідно бути готовими до того, що противник спробує “прошити” їх кулями знизу).

Нерідко противник закриває вхідні двері в житлові приміщення на ключ зсередини. Це − підступний прийом. Недосвідчені військовослужбовці скупчуються біля дверей, вирішують, що робити далі, намагаються прикладами вибити двері і отримують через двері автоматну чергу на рівні живота. У правильному варіанті замок відстрілюється 3-4 пострілами з автомата (зважати слід на можливий рикошет). Атакуючі повинні розміщуватись збоку від дверей.

 

Пересування у будівлях та ближній бій в приміщенні

Зважаючи на саму природу ближнього бою, зіткнення в ньому відбувається на дуже близьких дистанціях (в межах 10 метрів) і є дуже швидкоплинними (цілі з’являються на лічені секунди). Більшість зіткнень у ближньому бою виграє той, хто першим відкрив вогонь і подавить противника. Набагато важливіше якнайскоріше збити противника з ніг, ніж вбити його. Щоб виграти у ближньому бою, потрібно швидко і точно стріляти навскидку. Це досягається відпрацюванням на тренуваннях навичок рефлекторної стрільби. Незалежно від того, наскільки ви досвідчені, стріляйте доти, поки противник не впаде.

Визначити місце входу. Зазвичай місце входу визначається як точка входу. Точка входу повинна бути достатньо великою, щоб військовослужбовець міг пройти. Бажано щоб військовослужбовець, який іде першим, міг безперешкодно пройти, зберігаючи вертикальне положення і за ним швидко слідував наступний військовослужбовець. Для отримання проходу такого розміру часто необхідно зробити пролом. Точка входу є ділянкою головного удару, також вона відома як “смертельна воронка”. Щоб мінімізувати втрати, точку входу перетинають швидко і злагоджено. Кожен наступний військовослужбовець, який успішно проходить через точку входу, збільшує ступінь контролю приміщення. Якщо військовослужбовець падає в точку входу або поблизу неї, він повинен залишатися внизу, поки остання людина не проведе зачистку точки входу.  У особливо небезпечних ситуаціях вікна та двері першого поверху використовуються як точка входу, але лише у крайньому випадку. Використання доступних засобів для пробивання отворів для входу, робить можливим вхід з більш високого поверху, даху або підвалу. Якщо ситуація вимагає, безпосередньому входу військовослужбовців повинна передувати ручна граната (осколкова, фугасна або світлошумова), після якої слід негайно заходити групі зачистки.  

Вхід через дверні отвори. Двері можуть бути заміновані або заблоковані. Вхід через незаміновані двері і не в межах сектора вогню противника зазвичай є найкращим способом увійти до кімнати. Якщо є підозра, що двері заміновані, або що противник знаходиться в кімнаті, уникайте цього входу або пробивайте такі двері вибухівкою. Перед тим, як увійти або визначити, чи пробивання дверей є необхідним, військовослужбовці повинні обстежити дверну раму, вручну або стволом своєї зброї, на наявність мін-пасток. 

Вхід через вікна. Через більшість вікон одночасно може пройти тільки один військовослужбовець і такий прохід зазвичай вимагає використання принаймні однієї руки, залишаючи тільки одну руку для тримання зброї. Тому перший військовослужбовець, що входить, надзвичайно вразливий до вогню зсередини кімнати. Щоб увійти в зайняту противником кімнату через вікно, використовують методи відволікання, наприклад, ручну гранату.

Вікна на першому поверсі. Вікна першого поверху, через які можна пройти зберігаючи вертикальне положення, умовно вважаються дверними проходами. Вхід через інші вікна на першому поверсі здійснюється із допомогою інших військовослужбовців. Це дозволяє військовослужбовцю увійти, використовуючи одну руку для балансу і контролю, а іншою рукою тримати і управляти своєю зброєю. Після входу першого військовослужбовця, наступні військовослужбовці піднімаються в кімнату, а перший військовослужбовець охороняє кімнату.

Переміщення в середині будівлі. При переміщенні всередині будівлі потрібно завжди бути уважним. Уникати потрапляння власного силуету в дверні і віконні отвори, для безпеки завжди рухатись принаймні у парі. Не підходьте впритул до вікон, краще стійте збоку, відриті прольоти в під’їздах і кімнатах долайте пригнувшись, бігом, оскільки немає гарантії, що із сусіднього будинку за цим приміщенням не спостерігає снайпер. Для проникнення в сусіднє приміщення (квартиру) проробляйте проломи у некапітальних стінових панелях (на кухнях, в туалетах, ванних кімнатах тощо), а також використовуйте балкони і лоджії. Для знищення противника в сусідньому під’їзді використовуйте проломи у стінах, через які можна проникнути в приміщення сусіднього під’їзду, не виходячи на вулицю.

Не можна вдень входити в темне приміщення з ходу, без підготовки (поки очі звикнуть до темряви). Не можна відпрацьовувати темні підвали та горища без освітлювальних приладів. При проникненні на такі об’єкти необхідно променем світла обстежити простір праворуч і ліворуч від входу в глибину простору, потім з освітленого місця промінь світла слід різко перемістити всередину приміщення і на раніше освітлене місце.

Перший з тих, кому доведеться обстежити підвал, повинен висуватись різким кидком навскіс через дверний отвір, пригнувшись і присівши.   Одразу ж, пригнувшись, він повинен іти у бік від дверей та освітлювати приміщення своїм ліхтарем. Також у разі потреби веде вогонь для прикриття тих, хто проникає слідом. У будь-якому випадку джерело світла необхідно тримати на витягнутій руці, вільній від зброї. Не спостерігаючи вас у темряві, можливо, навіть частково засліплений вашим ліхтарем, противник буде стріляти на світло і влучати в бік від вас. При русі в темряві варто уникати освітлених місць або ж перетинати їх ривком, якомога швидше.

Правила поводження з ліхтарем при стрільбі з автомата:

ліхтар повинен бути таким, щоб він горів, поки вимикач натиснутий, а не залишався ввімкненим;

коли автомат утримується наведеним в ціль, п’ять підтримуючої руки перебуває під цівкою автомата; при цьому долоня впирається в цівку, а великим пальцем натискає вимикач ліхтаря;

після кожного ввімкнення ліхтаря слід відразу ж змінити позицію;

не слід продовжувати рух із увімкненим ліхтарем;

краще всього закріпити ліхтар і вимикач на автоматі.

Для освітлення місць можливого розташування противника можна використовувати наступний спосіб. Звичайний електричний ліхтар упаковується в шматок гуми, вирізаний з автомобільної покришки. Під час огляду темних приміщень або  ведення бою в підвалах, каналізаційних мережах, тунелях, метро тощо такий протиударний ліхтар вмикається і кидається в бік противника, освітлюючи таким чином ціль й створюючи можливість вести прицільний вогонь.

При використанні приладів нічного бачення необхідно пам’ятати, що його окуляр дає зеленувато-світловий відблиск, видаючи стрільця спостерігачам противника. Тому, увімкнувши прилад, відразу ж прикрийте окуляр долонею або використовуйте спеціальний наочник.

Якщо необхідно захопити будівлю під опорний пункт, одразу слід вжити застережних від противника заходів − забарикадувати нижні поверхи і напівпідвали, визначити сектори обстрілу. У нічний час слід використовувати світломаскування. Слід поводитись тихо, не видавати своєї присутності, зайвий раз не стріляти.

Основним елементом для переміщення всередині будівель є група з чотирьох чоловік. Така група може переміщуватись по будівлі як окрема бойова одиниця, але така група може забезпечити охорону тільки там, де вона знаходиться, а не там, де вона була, тобто вона не призначена для утримання приміщення (об’єкту).  Учасникам такої групи присвоюються номери з 1 по 4. Призначення цих номерів часто чергуються, оскільки змінюються завдання та досвід групи зачистки. Це не означає, що всі чотири учасники повинні входити до кімнати, і це не означає, що більше чотирьох чоловік не можуть увійти.

 

Метання ручної гранати з різних положень у віконні та дверні пройми під час проникнення у будівлю та захоплення приміщень

 

Під час бойових дій у населеному пункті гранати потрібно використовувати для очистки кімнат, коридорів (холів) та будинків. Кидати  гранати потрібно перед входженням у двері, вікна, кімнату, коридор (хол), сходову клітку чи інше місце входу. Потрібно якомога більше використовувати підствольні гранатомети.

Коли потрібно кидати гранату в отвір, треба стояти впритул до стіни, використовуючи її як прикриття (рисунки 7, 8). Перед кидком гранати потрібно вибрати безпечне місце для схову на той випадок, якщо вона не попаде в отвір або противник викине її назад. Як тільки граната кинута, необхідно одразу сховатися в безпечному місці.

а – кидок гранати у вікно правою рукою
б – кидок гранати у вікно лівою рукою
в – кидок гранати у вікно з коліна

Рисунок 7 − кидок гранати у вікно.

Рисунок 8 − кидок гранати у вікно підвалу.

Захоплення будівлі

 

Вогнева підтримка, вогневе прикриття, загороджувальний вогонь. Для підходу до будівлі або іншого об’єкту, який необхідно захопити, використовується прийом, добре відпрацьований ще під час другої світової війни. Полягає він в наступному: автоматники просуваються до об’єкту по вулиці, з обох боків, уздовж стін на відстані 6 – 7 м один від одного, кидками від укриття до укриття. Під час їх просування кулеметник (або кулеметники), що залишились позаду, підтримують і прикривають підрозділ вогнем, стріляючи на поразку (якщо це виходить), але в основному ведуть загороджувальний швидкий вогонь короткими чергами, по всіх цілях, що з’являються, по всіх місцях, звідки відмічений вогонь противника (горища, підвали, вікна будинків тощо). Гранатометник, працює поряд з кулеметником і знищує укріплені і небезпечні вогневі засоби противника, кулеметників та снайперів противника, які стріляють переважно з глибини житлових приміщень. Koли підрозділ просунувся вперед метрів на 60 – 70, заліг або сховся за укриттям і відкрив стабільний вогонь, підтягується група прикриття – кулеметник і гранатометник. Aвтoмaтники ведуть вогонь по цілях, розташованих на протилежній стороні вулиці, не забуваючи, звичайно, контролювати обстановку позаду себе. Група прикриття також не повинна втрачати пильність – противник може з’явитися з тилу. Приблизний склад групи прикриття – кулеметник (або група кулеметників), гранатометник (гранатометники) з другим (другими) номером (номерами), який переносять боєприпаси і забезпечують безперебійну роботу основних номерів і командир підрозділу з радіостанцією.

 

Штурм. При штурмовому захопленні будь якого об’єкту (опорного пункту противника) наближатися до нього слід при вогневій підтримці групи прикриття, яка під час штурму веде загороджувальний частий вогонь по вогневих точках противника на об’єкті, що атакується та по іншим вогневим точкам противника, які вогнем підтримують своїх. Якщо є можливість, наближатися до об’єкту то краще це робити з сторони сонця – воно перешкодить противнику вести прицільний вогонь (рисунок 9).

 

Рисунок 9 – штурмова група перед входом у приміщення.

Враховуючи, з яких вікон ведеться вогонь, наближатись до об’єкту краще з правого від стріляючого противника боку. Bxідні двері на об’єкт штурму розбиваються з гранатомета групою прикриття або ручними гранатами. Прориватися всередину слід у той момент, коли двері вже розбиті, група прикриття веде інтенсивний вогонь, не даючи противникові стріляти по штурмовій групі прицільно та після того, як в розбиті двері влетіла ще одна граната з гранатомета (рисунок 10).

Рисунок 10 – положення перед ривком у приміщення.

Одразу за цим в двері закидається 1 – 2 ручних гранати. Ті, що штурмують прориваються всередину відразу ж за розривами своїх гранат. Перші з тих, що проникли в приміщення (пригнувшись і ривком) різко відходять в сторони від входу, ведуть вогонь чергами по всіх затемнених місцях,
не цілячись (рисунок 11).



Рисунок 11 – вхід у приміщення.

Завдання перших, що прорвалися в приміщення, дати можливість увірватися основним силам штурмової групи, розчистити їм дорогу вогнем, по обстановці прикрити їх. Боєприпасів для прориву в будівлю потрібний дуже багато. Ha верхні поверхи будівлі прориватись слід, притискаючись спиною до стін, на відстані ледве менше сходового прольоту один від одного, відразу у слід за розривами своїх гранат. Ha верхніх поверхах діяти доводиться згідно з діями у міському лабіринті. Дуже часто противник закриває вхідні двері в житлові приміщення на ключ зсередини. Це підступний прийом. Не досвідчені військовослужбовці скупчуються біля дверей, вирішують, що робити далі, намагаються прикладами вибити двері і отримують через двері чергу на рівні живота. B правильному варіанті замок відстрілюється 3 – 4 пострілами з автомата (при стрілянині з AК-74 будьте обережні – спостерігаються непередбачувані рикошети). Штурмова група повинна знаходитись з боку від дверей. Після відстрілу замку двері розчиняються ударом ноги збоку, одночасно в розкриті двері закидається граната.

B багатокімнатних житлових квартирах необхідно уважно обстежувати все – противник який сховався в шафі, під ліжком, за портьєрою може піднести неприємний сюрприз. У разі коли ви зайняли будівлю під опорний пункт, відразу приймайте заходи, щоб вас не вибили звідти. Забарикадуйте нижні поверхи і напівпідвали. Визначіть сектори обстрілу. Cиcтeму вогню визначіть так, щоб можна було поперемінно стріляти з різних вогневих позицій, не даючи змоги противнику пристрілятись. Необхідно ввести противника в оману щодо чисельності вашої групи. Під час штурму не звертає уваги на втрати.  Ні шагу назад! Назад дороги немає. Тільки вперед. Натиск – вогнем! Це подіє на противника деморалізуючи. При невдалому штурмі другий штурм буде малоефективним. У противника з’являється можливість проаналізувати обстановку та зорієнтуватись. Досвід показує, що другий раз в атаку буде піднятися важче. Втрат особового складу під час другого штурму будуть більше.

 

 

Переміщення по сходах будівлі.

Зачистка сходових кліток і сходових маршів. Існують різні варіанти планування сходових кліток і сходових маршів, включаючи ширину, крутість, відкритість, розташування і доступ. Закрита сходова клітка є найбільш поширеною у багатоповерхових громадських будівлях та є відгородженою стіною і дверима у всіх точках входу від решти будівлі.  Така сходова клітка є вбудованою в інтер’єр будівлі має суцільні стіни, на стіні є вікна. В залежності від дизайну, пройом між внутрішніми сходами по центру коливається від незначного до великого (рисунок 12).

а – малий пройом по центру
б – великий пройом по центру

Рисунок 12 − закрита сходова клітина.

Відкрита сходи − це сходи, де проміжок між маршами сходів дозволяє візуально їх контролювати згори / знизу (рисунок 13).

Крок 1: Перший номер тримає під спостереженням найвищу точку, яку він може бачити і по якій він може вести вогонь.

Рисунок 13 − схема зачистки верхньої сходової клітки.

Крок 2: Другий номер рухається вгору по сходах з внутрішнього боку разом із третім номером до того місця, звідки він може бачити або вести вогонь по сходовому майданчику, потім обертається і продовжує рух до сходового майданчика наступного поверху (рисунки 14-16).

Рисунок 14 − зачистка сходової клітки (положення 1-3).

Рисунок 15 − зачистка сходової клітки (положення 4-6).

Крок 3: Третій номер разом із другим рухається вгору по сходах із зовнішнього боку і ліквідовує загрози на найближчому сходовому майданчику.

Крок 4: Четвертий номер рухається вгору по сходах впритул за першим,  другий номер обертається, щоб атакувати наступну сходову клітину.

Крок 5:  Просування полягає у тому, що другий номер приймає сектор 1-го. Третій номер займає місце 2-го. Четвертий номер приймає сектор 3-го. Перший номер займає місце 4-го.

Примітка. Зачистка більшості сходових клітин вимагає залучення другої групи.

Закриті  сходи − будь-які  сходи, на якій сходові марші розділені стінами (рисунок 2.29).

Крок 1: Перший номер перевіряє верхню частину майданчика, щоб переконатися, що на ній або між сходами немає отворів / проходів.

Крок 2: Другий номер тримає під спостереженням дальню частину повороту або наступного сходового майданчика.

Рисунок 16 − схема зачистки закритих сходів.

Крок 3: Перший або третій номер піднімаються одночасно з другим номером по східцях. Наблизившись до рогу, другий номер сигналізує про свій підхід першому поплескуванням по плечу.

Крок 4: З початком руху першого номера, всі одночасним кидком розвертаються.

Крок 5: Якщо вогонь противника відсутній, другий номер продовжує рух уздовж протилежної стіни до виходу на свій рубіж.

Крок 6: Третій і четвертий номери продовжують рух в 3-4 кроках позаду.

Примітка. Не треба затримуватись на безпечних позиціях (наприклад, на сходовій клітці). Не слід розтягуватись і відділятись один від одного більше, ніж на один просвіт між сходами.

 

Зачистка ліфта і ліфтових шахт.

Ліфти і ліфтові шахти є потенційними шляхами пересування особового складу, як своїх підрозділів (груп), так і противника. Ліфт і шахта ліфта мають бути зачищені та забезпечені охороною одночасно з організацією охорони всієї будівлі.

Зачистка ліфтів. Якщо ліфт працює, як правило, краще зачистити і забезпечити його охорону якомога швидше, включаючи і охорону кімнати управління ліфтом, яка зазвичай, знаходиться на верху будівлі. Якщо ліфт не працює, тоді його зачистка та охорона здійснюється після того, як буде забезпечено охорону поверху, на якому він зупинився. Штурмова група з чотирьох осіб є найкращою для зачистки і охорони ліфта – два військовослужбовці для зачистки ліфта, один військовослужбовець для пролому закритих дверей (або натискання кнопки ліфта) і один військовослужбовець для встановлення об’єкта, який утримуватиме двері ліфта і шахти ліфта відкритими. Цей об’єкт також служитиме для утримання ліфта на місці. Для зачистки ліфта, два військовослужбовці займають позиції біля стіни навпроти ліфта та перебувають в готовності зачистити протилежні кути ліфта. Після зачистки ліфта, двері підпирають, щоб вони залишались відкритими. Якщо обстановка вимагає використання ліфта, тоді підпорка повинна залишатись всередині ліфта для використання її з метою недопущення небажаного руху ліфта. 

Зачистка ліфтових шахт. Шахта ліфта поділяється на дві частини в залежності від положення ліфта. Кожна половина шахти ліфта зачищається окремо. Найкраще оглядати шахту знизу вверх і зверху вниз, коли двоє військовослужбовців тримають зброю вгору або вниз і використовують метод “нарізання пирога” для зачистки шахти з обох сторін, двері шахти залишаються відкритими. Під час зачистки часто використовуються ліхтарі, оскільки ліфтові шахти, зазвичай, не освітлюються. Також потрібно діяти з великою обережністю, щоб не впасти у шахту, а розташовуватись таким чином щоб свій силует було видно якомога менше.

 

Приховане та безпечне переміщення по коридору

 Пересування по коридору. При переміщенні всередині будівлі потрібно завжди бути уважним. Уникати потрапляння власного силуету в дверні і віконні отвори, для безпеки завжди рухатись принаймні у парі.  Рухаючись коридором, залишайтись на відстані від 30 см до 45 см від стін. Не тріться об стіну, оскільки це може попередити противника про вашу присутність, або, в разі сутички, кулі що зрікошетили, як правило, рухаються паралельно стінам. Нижче описані основні методи переміщення по коридорах. 

Рух у вузьких коридорах (рисунок 17 а). Перший номер забезпечує охорону попереду, його сектор вогню забезпечує знищення противника, що може з’явитися в дальньому кінці коридору або з дверей ближче до кінця коридору. Другий номер третій номер прикривають лівий і правий бік першого номера, їх сектори вогню забезпечує знищення противника, який раптово може з’явитися з ближніх дверей з обох боків коридору. Четвертий номер, який зазвичай озброєний кулеметом РПК (ПКМ), забезпечує захист тилу від противника, який раптово може опинитися позаду групи зачистки.

Рух у широких коридорах (рисунок 17 б). Перший номер і другий номер рухаються в ногу, покриваючи протилежну сторону коридору від тієї, вздовж якої кожен з них іде. Третій номер покриває дальній кінець коридору з позиції позаду першого і другого номерів, стріляючи поміж ними. Четвертий номер забезпечує захист тилу.

 

а – рух у вузьких коридорах
б – рух у широких коридорах

Рисунок 17 − варіант руху по коридору.

Переміщення через перетини коридорів. Вертикальне Т-подібне перехрестя коридору. Розглянемо дії штурмової групи при проходженні вертикального Т-подібного перехрестя. У вертикальному Т-подібному перехресті група наближається до “Т” з основного коридору (рисунок 18 а).

а – при наближення до перехрестя коридору
б – після зачистки лівої і правої частини коридору.

Рисунок 18 − бойовий порядок штурмової групи.

Зайняття вихідної позиції. Підійшовши до Т-подібного перехрестя, група перегруповується у бойовий порядок “2-на-2” (рисунок 19). Перший і другий номери рухаються до лівого боку коридору. Третій та четвертий номери висуваються до правого боку коридору і залишаються стоячи зі своєю зброєю у високому положенні. Перший номер та третій номер переміщуються до краю своїх кутів та присідають або стають на коліно, в той час другий та четвертий  номери залишаються стояти. 

Рисунок 19 − бойовий порядок групи “2-на-2”.

Зачистка навколо кутів. Далі переміщення здійснюється одночасно, по заздалегідь встановленому сигналу. Сектори вогню для всіх військовослужбовців мають покривати всю ширину коридору. Низька та висока позиції запобігають стрільбі другого номера та четвертого номера по першому та третьому номерам (рисунок 20).

 

Рисунок 20 − зачистка навколо кутів коридора.

Перший номер та третій номер одночасно повертають ліворуч і праворуч, відповідно, та перекривають коридор з свого низького положення. Другий номер та четвертий номер рухаються вперед і повертають ліворуч і праворуч, відповідно, залишаючись у положенні стоячі.

Продовження руху. Як тільки, ліва і права частини коридору зачищенні, штурмова група поновлює рух у визначеному бойовому порядку. 


Відгалужене Т-подібне перехрестя. Розглянемо дії штурмової групи при наближенні до відгалуження Т-подібного перехрестя. У T-подібне перехрестя, група наближається до “T” з перетену “T” (рисунок 21 а).

а – при наближення до перехрестя коридору
б – бойовий порядоке “2-на-2”

Рисунок 21 − бойовий порядок штурмової групи.

Зайняти вихідну позицію. Група перегруповується у бойовий порядок

 
“2-на-2” (рисунок 21, б). Третій номер переміщуються до краю кута та присідає або стає на коліно. Перший номер рухається біля правого боку холу одночасно з третім номером. Другий номер рухається до лівого боку холу та спостерігає вперед. Четвертий номер рухається праворуч від другого номерва та забезпечує охорону тилу.

Зачистити навколо кутів (рисунок 22). Одночасно починають рух по заздалегідь узгодженому сигналу, засновуючись на діях третього номера. Сектори вогню для всіх службовців мають покривати всю ширину коридору.


Низька та висока позиції запобігають стрільбі другого номера та четвертого номера по першому та третьому номерам. Третій номер повертається праворуч за кут, залишаючись у низький позиції. Перший1 номер висувається у перед, повертаючи праворуч залишаючись у положенні стоячі. Другий та четвертий номери продовжують рух, їх рух є безперервним.

Рисунок 22 − зачистка навколо кутів.

Продовження руху. Другий та четверті номери продовжують рухатися через перехрестя не зупиняючись. Їхній рух є ключовим для першого та третього номерів (рисунок 23), другий номер проходить позаду третього номеру, перший номер продовжує рухатися по коридору. Перший номер як і другий номер проходить позаду, зміщується у бік ліворуч доки не досягне дальнього кута. Досягнувши бокової стіни коридору, перший номер повертається у напрямок руху групи, відновлює своє положення у бойовому порядку та продовжує рух по коридору. Четвертий номер проходить позаду третього номеру і продовжує рухатися по коридору.  Третій і четвертий номери проходить позаду, зміщується у бік ліворуч доки не досягне дальнього кута.  Досягнувши бокової стіни коридору, третій номер повертається у напрямок руху групи, відновлює своє  положення у бойовому порядку та продовжує рух по коридору. 

Рисунок 24 − підхід до перехрестя та заняття вихідної позиції.

Перший і другийц номери висуваються до лівого боку коридору. Третій та четверті номери висуваються до правого боку коридору. Перший та треті номери переміщуються до краю своїх кутів та присідають або стають на коліно, в той час другий та четвертий номери залишаються стояти.


Зачистити навколо кутів (рисунок 25). Одночасно переміщуються по заздалегідь встановленому сигналу. Сектори вогню для всіх військовослужбовців мають покривати всю ширину коридору. Положення знизу та стоячі при стрільбі другий та четверті номери запобігають влучання по першому та третьому номерам. Перший номер та третій номер одночасно повертають ліворуч і праворуч, відповідно, та перекривають коридор з свого низького положення. Другий номер та четвертий номер рухаються вперед і повертають ліворуч і праворуч, відповідно, залишаючись у положенні стоячи.

Рисунок 25 − зачистка навколо кутів.

Продовження руху (рисунок 26). Як тільки, ліва і права частини коридору очищені, військовослужбовець №4 повертається і охороняє коридор у напрямку руху групи. Штурмова група поновлює рух у визначеному бойовому порядку.  

Рисунок 26 − продовження руху.

Порядок входу до приміщення та його захоплення.

Отже, захоплення будівель та пересування в них необхідно здійснювати підготовленими групами військовослужбовців, які пройшли практичне тренування. Бажано, щоб вони мали досвід ведення бойових дій у населених пунктах.

 

Зачистка приміщення з центральним входом однією групою.

а – дії першого номера
б – дії другого номера

Рисунок 27 − дії під час зачистки приміщення.

Крок 1: Перший номер візуально перевіряє наявність безпосередньої загрози, якщо її немає − входить “крюком”.

Крок 2: Візуально перевіряє дальній кут перед рухом.

Крок 3: Другий номер рухається в протилежний від 1-го номера бік.

Крок 4: Візуально перевіряє найближчий кут, продовжує зачистку з лівого боку. Зачищає дальній кут до того, як прийти в ближній кут (точка домінування).

Крок 5: Просувається в точку контролю, зачищаючи лівий бік. Сектор спостереження і ведення вогню обмежуються в одному метрі від першого номера.

а – дії третього номера
б – дії четвертого номера

Рисунок 28 − дії під час зачистки приміщення.

Крок 6: Третій номер усуває безпосередню загрозу, просувається в протилежний від 2-го номера бік, зачищає дверний отвір і зупиняється у своїй точці домінування

Крок 7: Четвертий номер усуває безпосередню загрозу, висувається в протилежний від 3-го номера бік, зупиняється у своїй точці контролю.

 

 

Зачистка приміщення з кутовим входом однією групою.

а – дії першого номера
б – дії другого номера

Рисунок 29 − дії під час зачистки приміщення.

Крок 1: Перший номер візуально перевіряє наявність безпосередньої загрози і правий кут, якщо немає загрози − вхід “крюком”.

Крок 2: Візуально перевіряє лівий кут. Візуально перевіряє дальній кут до того, як прийти в ближній кут.

Примітка. Перший номер приймає рішення про напрям руху, виходячи з дій противника, наявності перешкод, а також ґрунтуючись на власній інтуїції.

Крок 3: Другий номер висуваєть ся в бік, протилежний руху 1-го номера.

а – дії третього номера
б – дії четвертого номера

Рисунок 30 − дії під час зачистки приміщення.

Крок 4: Візуально перевіряє найближчий кут, продовжує зачистку з лівого боку. Зачищає дальній кут до того, як прийти в ближній кут (точка контролю).

Крок 5: Просувається в точку контролю, зачищаючи лівий бік. Сектор спостереження і ведення вогню обмежується в одному метрі від першого номера.

Крок 6: Третій номер усуває безпосередню загрозу, просувається у протилежний від 2-го номера бік, зачищає дверний отвір і зупиняється у своїй точці контролю.

Крок 7: Четвертий номер усуває безпосередню загрозу, висувається в протилежний від 3-го номера бік, зупиняється у своїй точці контролю.

Зачищення приміщення (приміщень) декількома групами.

Рисунок 31 − зачищення приміщення (приміщень) декількома групами.

Крок 1: Перша група входить і проводить зачистку першої кімнати.

Крок 2: Командир відділення визначає напрям входу другої групи в першу кімнату, виходячи з розташування входу в другу кімнату.

Крок 3: Перша група залишається на місці, дозволяючи другій групі зайти в кімнату.

Крок 4: Друга група вишикується “уступом вліво” і готується увійти до другої кімнати.

 

#Підготовка населення до ТрО #тероборона #ТериторіальнаОборона #НаціональнийСпротив #ЗСУ #ТрОЗСУя

ПРИЄДНАТИСЯ

Скориставшись даними, наведеними на цій сторінці, кожен з вас зможе з легкістю знайти контакти Сил територіальної оборони Збройних сил України у своєму регіоні. Відповідні дані відкриються при натисканні на конкретну область на карті. Так ви  зможете дізнатися адресу, контактні телефони та електронну пошту ТрО свого міста.

Дані наведені для кожного міста області. Зверніть увагу: у зв’язку з нестабільною ситуацією в Україні, деякі дані можуть бути неактуальними. Для уточнення інформації рекомендуємо зв’язатися з представниками ТрО своєї області (району) за телефоном або звернутись на гарячу лінію Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Знайти своє ТрО →
icons

Гаряча лінія ТрО 0 800 507 028

ТрО G7 +38 (099) 612-80-82