Порядок використання засобів аерозольного маскування

Порядок використання засобів аерозольного маскування

Призначення, тактико-технічні характеристики та порядок застосування засобів аерозольного маскування

Запалювальний димовий патрон ЗДП

Умовні познаки:
а — пристрій; б — положення при стрільбі з використанням
автомата (1-корпусу, 2-ракета, запалювально-димова суміш, 4-двигун,
5-запалювальний пристрій, 6-кришка (червона), 7-запалювальний пристрій для метання рукою; 8-кришка (зелена).
Рисунок 1 – запалювальний димовий патрон

Постріл патроном:
— відвернути кришку з червоною міткою;
— приставити патрон до опори;
— надати необхідний кут нахилу і напрямок;
— здійснити ривок шнура.

ПОСТІЛ ПАТРОНОМ БЕЗ ОПОРИ ЗАБОРОНЕНО!

Метання патрону рукою:
— відвернути кришку з зеленою міткою;
— здійснити ривок шнура;
— негайно кинути патрон в ціль.

Димові гранати.

Ручні димові гранати призначені для постановки маскуючих димових завіс у ближньому бою солдатами і невеликими підрозділами, а також для маскування виходу екіпажів з різних об’єктів військової техніки. Гранати чорного диму можуть використовуватись також для імітації горіння танків, бойових машин піхоти і самохідних артилерійських установок.

 

Умовні познаки:
РДГ-2Б – білого диму, РДГ-2х з металохлоридною сумішшю білого диму, РДГ-2ч з антраценовою сумішшю чорного диму, РДГ-П з металохлоридною сумішшю білого диму.
Рисунок 2 — ручні димові гранати існують чотирьох зразків.

Характеристика

РДГ-2б

РДГ-2х

РДГ-2ч

РДГ-П

Маса, кг

0,5-0,6

0,5-0,6

0,5-0,6

0,5

Час розпалювання, с

До 15

До 15

До 15

3,5

Тривалість інтенсивного димоутворення, хв.

1,0-1,5

1,0-1,5

1,0-1,5

1,5-2,0

Довжина непроглядної димової завіси, м

20-25

25-30

10-15

35

Рисунок 3 — використання РДГ-2ч з антраценовою сумішшю чорного диму для імітації пошкодженої (знищеної) бойової техніки (об’єкту).

Малі димові шашки

Рисунок 4 — малі димові шашки ДМ-11, ШД-Б(ММ), УДШ призначені для постановки маскуючих димових завіс вручну.

Малі димові шашки ДМ-11, ШД-ММ призначені для постановки маскуючих димових завіс вручну. Для приведення в дію ДМ-11 і ДМХ-5 необхідно пробити отвори пробійником у спеціально позначених місцях і встановити запал, швидко провести трутом по головці запалу на відстані витягнутої руки і відійти від неї не ближче 25 м.

Уніфікована димова шашка УДШ призначена для постановки маскуючих димових завіс вручну , а також з використанням засобів механізації (Мінного загороджувача ПМЗ-1, вертолітного мінного розкладача ВМР-1) і дистанційного управління димопуску. Виготовлена у корпусі, габарити якого відповідають корпусу протитанкової міни ТМ-62. В центральній частині шашки розташована запалювальна суміш і запалювальний пристрій, який забезпечує запалювання шашки вручну від удару, при дії нажимного механізму чи при поданні електричного імпульсу від зовнішнього джерела електроенергії. Під час горіння шашки особовий склад не повинен знаходитись ближче 25 м. Шашка споряджається металохлоридною сумішшю.

Велика димова шашка.

Великі димові шашки БДШ-5 і БДШ-15 призначені для постановки маскуючих димових завіс, у тому числі на воді, вручну та за допомогою засобів дистанційного управління димопуском. Вони представляють собою металевий футляр, наповнений нашатирно-антраценовою сумішшю і приводиться в дію ударним способом чи за допомогою електричного імпульсу від зовнішнього джерела електроенергії. Під час горіння шашки особовий склад не повинен знаходитись ближче 25 м.

Довідково
Аерозольні засоби бойової техніки — Система 902.
Уніфікована система запуску димових гранат (система 902) призначена для дистанційної постановки аерозольних завіс (АЗ) в заданому напрямку з метою самоприкриття бойових машин від прицільного вогню протитанкових засобів.

Рисунок 6 — уніфікована система запуску димових гранат (система 902)

Кожний тип системи 902 складається відповідно з 4, 6, 8, 12 пускових пристроїв (мортир), має пульт управління, що дозволяє вести як одиночну, так і залпову стрільбу димовими гранатами ЗД6. Пускові пристрої кріпляться на бойовій техніці під кутом 450, що забезпечує дальність стрільби димовими гранатами до 300 м. Ресурс пускового пристрою -200 пострілів. Через 7-16 с після пострілу і падіння димових складових гранати на ґрунт утворюється аерозольна завіса висотою 5-10 м, яка зберігає маскуючі характеристики до 2,5 хв. За час існування аерозольної завіси висота збільшується до 30 м.

Рисунок 7— Уніфікована система запуску димових гранат (система 902)

Характеристики типів системи 902

Показники

для середніх танків (902А)

для

Т-55а (902Б)

для БМП, БТР (902В)

для легких танків (902Г)

Кількість пускових установ, шт, калібру 81 мм

12

8

6

4

Ширина фронту АЗ при залповому пуску усіх димових гранат, м

до 165

до 110

до 80

до 60

Час існування АЗ, хв.

до 2,5

2,5

2,5

2,5

Діапазон маскувальної дії аерозолю, мкм

0,4

  

1,5

Час інтенсивного аерозолеутворення, с

60

  

130

Характеристики димової гранати ЗД6

Основні показники

Характеристики

калібр, мм

81

довжина, мм

200

маса гранати, кг

2,4

маса АУС,кг

1,2

тип АУС

Металохлоридний

діапазон маскуючої дії аерозолю, мкм

0,4-1,5

час польоту при пуску,с

7-11

час інтенсивного аерозолеутворення, с

60-130

довжина частини аерозольної завіси, що не продивляється у видимому діапазоні, м

30

тип приводного пристрою

Електрокапсюль, метальний пороховий заряд

До позитивних якостей системи необхідно віднести: можливість постановки аерозольної завіси на місті і в русі для маскування як самого постановника, так і інших об’єктів; слабка залежність від метеоумов.
Недоліками цієї системи є: значний час формування аерозольної завіси після пострілу; неможливість її заряджання екіпажом бойової машини без виходу з машини; обмежені можливості АЗ по захисту бойових машин від ударів з повітря.

Термодимова апаратура бронетанкової техніки.

До індивідуальних засобів аерозольного захисту, крім засобів швидкої постановки аерозольних завіс, відноситься також термодимова апаратура, яка встановлюється на об’єктах БТТ (танках, БМП, бойових інженерних машинах).

Рисунок 8 — евакуація пошкодженої техніки з використанням
термодимової апаратури, яка встановлюється на
об’єктах БТТ (танках, БМП, бойових інженерних машинах).

Термічна димова апаратура може бути використана і для вирішення завдань по груповому аерозольному захисту бойових порядків підрозділів від прицільного вогню противника при висуванні, розгортанні і русі в атаку, прикритті виходу з під вогню противника, веденні маневру по охопленню і обходу противника, а також для забезпечення швидкого відриву від противника, евакуації пошкодженої техніки під вогнем противника.
В цій апаратурі в якості аерозолеутворюючої речовини використовується дизельне пальне. В основі роботи термодимової апаратури лежить спосіб термічної конденсації, який базується на подачі палива у випускний колектор двигуна танку (БМП і т.д.), який виконує роль випарювача, і викид створеної спільно з відпрацьованими газами парогазової суміші в атмосферу, де вона конденсується і перетворюється в аерозоль дизельного палива.
Основні тактико-технічні характеристики термодимової апаратури бойових машин.

 

Бойова машина

Довжина АЗ у видимому діапазоні довжини хвилі, м

Час непереривного димопуску, хв.

Середній розхід палива кг/хв.

танк

250-400

10

10

БМП

100-150

5

5-7

інженерна машина

250-400

10

10

До числа недоліків ТДА об’єктів БТТ експлуатаційного характеру необхідно віднести відсутність пристрою для регулювання розходу АУС (дизельного палива), який би сприяв підвищенню економності димової апаратури при зміні режимів роботи двигуна базового шасі.
Термічна димова апаратура працює тільки при прогрітому двигуні і при русі бойової машини. На прогрів холодного двигуна необхідно влітку – до 5 хв, зимою – до 15 хв.

Застосування аерозолів підрозділами

Маскування аерозолями застосовується для прикриття особового складу і бойової техніки від прицільного вогню противника і може використовуватись для вирішення наступних завдань:

евакуація поранених, вбитих і екіпажів розрахунків з пошкодженої техніки;
приховування робіт по розчистці і розмінуванню завалів;
маскування посадочних площадок вертольотів, та виявленні напрямку вітру при посадці вертольоту на непідготовлену ділянку місцевості;маскування колон що здійснюють переміщення;
здійснення маневру підрозділами.

Евакуація поранених і пошкодженої бойової техніки

Висадка тактичних повітряних десантів здійснювалась постановкою лінійних маскуючих аерозольних завіс для недопущення ведення прицільного вогню НЗФ зі стрілецької зброї.
Для маскування бойових дій взводу доцільно призначати у кожному відділенні 2-3 військовослужбовці з 10-12 ручними димовими гранатами чи 3-5 димових шашок на кожного.
На полі бою димові гранати і малі димові шашки переносяться у речових мішках.
Поверх шашок кладуть коробку із запалами і кресалом. Переносити запали у карманах забороняється, так як від тертя вони можуть загорітись і я наслідок привести до значних опіків. Шашки мають кришки, тому можна переносити їх з вставленими запалами і закритими кришками.
До і після застосування аерозольних засобів солдати, які виділені для постановки аерозольної завіси, діють як стрільці (номера розрахунків, екіпажів).

Інтервали між аерозольними осередками при постановці аерозольних завіс необхідно мати :
при фронтальному вітрі – до 30 м;
при косому вітрі – 50-60 м;
при фланговому вітрі -100-150 м.

При фронтальному вітрі на противника солдати висуваються вперед, кидають по 3 ручні гранати перед фронтом, як найдалі, з інтервалом між гранатами по фронту по 5-10 м . Підрозділи, що наступають, висуваються під прикриттям завіси до рубежу димопуску. Потім солдати з димовими засобами, висунувшись під прикриттям завіси вперед, кидають другу чергу РДГ, створюючи аерозольну завісу на новому рубежі і забезпечуючи просування (маневр) підрозділами під прикриттям завіси. Таким чином можливо забезпечити створення аерозольних завіс на трьох-чотирьох рубежах.

При косому вітрі на противник способи і прийоми створення аерозольних завіс залишається таким самим, але кожний солдат кидає в одну чергу дві гранати з інтервалом по фронту 8-10 м. При такому напрямку вітру аерозольні завіси можуть створюватись на чотирьох — п’яти рубежах.
При фланговому вітрі солдати висуваються вперед в сторону навітряного флангу, кидають по одній гранаті з інтервалом по фронту
20-25 м.

Рисунок 9 — постановка аерозольної завіси при фронтальному вітрі.

Рисунок  10 — постановка аерозольної завіси при фланговому вітрі.

Рисунок  11 — засліплення противника димом при нападі на колону підрозділу (вітер з флангу)

Рисунок  12 — застосування димів для прикриття від прицільного вогню противника при нападі на колону і організації відбиття

Рисунок  13 — застосування димів для осліплення противника перед атакою переднього краю (вітер на противника)

Рисунок  14 — застосування димів для осліплення противника при нападі на блокпост (вітер з флангу)

Рисунок  15 — застосування димових гранат (шашок) для евакуації пораненого

Рисунок  16 — Застосування димових гранат (шашок) для евакуації вбитого

#Підготовка населення до ТрО #тероборона #ТериторіальнаОборона #НаціональнийСпротив #ЗСУ #ТрОЗСУя

ПРИЄДНАТИСЯ

Скориставшись даними, наведеними на цій сторінці, кожен з вас зможе з легкістю знайти контакти Сил територіальної оборони Збройних сил України у своєму регіоні. Відповідні дані відкриються при натисканні на конкретну область на карті. Так ви  зможете дізнатися адресу, контактні телефони та електронну пошту ТрО свого міста.

Дані наведені для кожного міста області. Зверніть увагу: у зв’язку з нестабільною ситуацією в Україні, деякі дані можуть бути неактуальними. Для уточнення інформації рекомендуємо зв’язатися з представниками ТрО своєї області (району) за телефоном або звернутись на гарячу лінію Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Знайти своє ТрО →
icons

Гаряча лінія ТрО 0 800 507 028

ТрО G7 +38 (099) 612-80-82