Прийоми прихованого, безшумного пересування та маскування

ПРИЙОМИ ПРИХОВАНОГО, БЕЗШУМНОГО ПЕРЕСУВАННЯ ТА МАСКУВАННЯ

 Способи пересування.

 

Ходьба безшумно. Крок при такій ходьбі коротше звичайного. Нога ставиться на землю легко, обережно. При пересуванні на короткі відстані ногу краще ставити на носок, повільно переносячи масу тіла на всю ступню. При пересуванні на значні відстані нога виноситься на п`яту, а інша нога злегка згинається. Нога, яка виноситься вперед повинна ставитися так, щоб можна було відразу ж підняти її, якщо вона потрапила на предмет, що виробляє шум. Зазвичай шум виробляє п`ята, особливо там, де на землі валяються палиці, сучки, камені. Ходити треба так, щоб зусилля йшли від стегна, а не від коліна.

Щоб іти в лісі без шуму, кроки треба робити коротше, ногу ставити на землю, м`яким рухом. Якщо під ногами багато сучків, перш ніж зробити крок, треба розворушити їх носком, намацати тверду землю і наступити. Відводячи убік гілки, що перегороджують шлях, треба не кидати їх, а притримуючи, повільно повернути в попереднє положення.

Пересування по в’язкому  ґрунтові викликає додаткову витрату енергії, що витрачається на витягування ніг з в`язкою ґрунту і на збереження рівноваги. Тому по грузлому і багнистому ґрунту треба рухатися короткими кроками, швидко переставляючи ноги, щоб вони не встигали глибоко просісти в грунт. Ногу потрібно ставити на всю ступню, рух полегшувати енергійної роботою рук. Бажано вибирати більш тверді ділянки ґрунту, борозни, купини, глинисті виступи. У цих випадках рух невеликими кроками чергується зі стрибками і великими кроками.

При пересуванні по високій траві рекомендується вище піднімати ноги і ставити їх на землю з носка. Рухаючись по слизькій поверхні, ногу слід ставити на всю ступню. Одна рука обов`язково повинна бути вільна, щоб робити нею короткі різкі рухи для збереження рівноваги. Під час пересування м`язи ніг необхідно постійно тримати в напрузі. При пересуванні по мілкій воді, щоб не створювати шуму, ногу треба опускати поступово з носка, протягуючи її вперед по воді ковзаючим рухом, як при ходьбі на лижах. Для зменшення звуку кроків взимку можна обшити підошви чобіт хутряними клаптями або обмотати м`якими ганчірками. 

Під час пересування необхідно приховати контури своєї фігури, для цього лікті щільно притиснути до корпусу, плечі і голову накрити маскувальною сіткою або покрити рослинністю. Для цього найчастіше використовуються зрізані гілки дерев і чагарників. Для тривалого маскування переважно використовувати великі гілки (0,7-1 м і більше) — вони повільніше в`януть; водорості, очерет, осока і мох в зрізаному вигляді зберігають свій колір до 15 днів. Гілки клена, дуба, берези, липи, ясеня і тополі в літній час зберігають зелене забарвлення не більше двох днів, листя на гілках осики, акації, ліщини згортаються і чорніють через кілька годин. Гілки сосни і ялини влітку зберігаються 10-12 днів, взимку — до 80 днів. Для маскування відкритих ділянок тіла як фарбувальних матеріалів можна використовувати горілу кору дерев, деревне вугілля, бруд, сік ягід і рослин.

Під час пересування не слід користуватися головним убором з чітким контуром. Щоб не кашлянути у відповідальний момент треба натискати на кадик. Щоб не чхнути — потерти перенісся і вставити в ніздрі мізинці. Щоб нечутно чхнути або кашлянути, якщо немає ніякої можливості стриматися, треба широко відкрити рот, видихнути все повітря з легенів і, прикривши рот і ніс матерією, прокашлятися або чхнути на видиху.

Якщо необхідно скрито підібратися до об`єкта, рухатися краще проти вітру. При цьому потрібно пам`ятати, що чутність звуків збільшується в тумані і над водою. При цьому враховується, що гучний, на низьких тонах, крик чути значно далі, ніж свист або пронизливий крик.

Для прослуховування навколишньої місцевості можна прикласти вухо до землі; сухої дошки, розміщеної на землі; сухої колоди (палиці), яку вкопали в землю. Без підручних засобів можна прислухатися стоячи, злегка нахилившись вперед, перенісши центр ваги тіла на одну ногу, з напіввідкритим ротом, в цій позиції зуби є провідником звуку.

При визначенні напрямку джерела звуку, треба лягти на живіт і слухати лежачи, повертаючи вухо в той бік, звідки доноситься підозрілий шум. Для поліпшення чутності рекомендується при цьому докласти до вушної раковини зігнуті долоні.

 

Пересування вночі. При настанні темряви через 5 хвилин чутливість очей збільшується на 30% від початкового рівня, через 15-20 хвилин — на 80%. Час адаптації залежить від періоду між попередньою і новою світлочутливістю. Повна адаптація людського зору до темряви настає не менш ніж через 20 хвилин. При ходьбі в повний зріст у незнайомих місцях, покритих лісом або чагарником, необхідно козирок головного убору натягнути на зріз очей, ліву руку злегка зігнути в лікті і тримати перед собою на висоті особи для самостраховки, іноді рухаючи нею зверху вниз.

Якщо потрібно пересуватися під наглядом ворога – робіть плавні і повільні рухи, бажано — в такт з рухом рослинності під поривами вітру (якщо є такі). Людське око так влаштоване, що подібних рухів просто не помічає. Пересувайтеся в тіні дерев і біля підніжжя пагорбів вдень і вночі, не з’являючись на освітлених місцях.

Існує декілька основних прийомів, які необхідно використовувати при пересуванні: рух по-пластунські, повзком на колінах, перебіжками, пішим ходом.

При виконанні прихованого пересування необхідно:

завжди пересуватись з однієї скритої позиції на другу, використовуючи існуючи сховища та можливості з метою запобігання виявленню;

якщо позиція не змінюється необхідно намагатись рухатись якомога тихіше;

вишукуючи наступну позицію, до початку пересування необхідно переконатись у відсутності небезпеки, уникати зайвих рухів, підводитись з укриття необхідно повільно та поступово.

При пересуванні групи захоплення необхідно дотримуватись наступних вимог:

  • спілкуватись один з одним за допомогою жестів;
  • маскувати зброю, відкриті частини тіла;
  • безшумно підігнати спорядження;
  • дотримуватись проміжку між укриттями п’ять — сім метрів;
  • мати на собі м’яке взуття;
  • уникати відкритих місць; необхідно дивитись за ріг будівлі перед тим, як починати рухатись;
  • при пересуванні паралельно будівлям чи стінам необхідно враховувати розташування вікон, дверей, прийомів між будівлями;
  • рухаючись вздовж будинку недоцільно зазирати у вікна, відчинені двері;
  • група може пересуватись як в одну, так і в дві колони;

якщо група пересувається в дві колони, спостереження ведеться перехресним способом, але при цьому перший член групи пильно слідкує за обстановкою перед групою, а останній – прикриває групу з тилу.

Залежно від обстановки, рельєфу місцевості та вогню противника військовослужбовець може переповзати:

по-пластунському:

лягти на землю, правою рукою взяти зброю за ремінь біля верхньої антабки і покласти її на передпліччя правої руки; підтягти праву (або ліву) ногу і водночас просунути ліву (праву) руку далі, відштовхуючись зігнутою ногою, пересунутися вперед, підтягнути другу ногу, висунути другу руку і продовжувати рухатися так само, притискуючи до себе зброю;

напівкарачки:

стати на коліна і, спираючись на передпліччя або кисті рук, підняти зігнуту праву (ліву) ногу до грудей, водночас ліву (праву) руку просунути вперед; просунути тіло вперед до повного випрямлення правої (лівої) ноги, водночас підтягнувши другу зігнуту ногу, і, просуваючи вперед другу руку, продовжувати рух; зброю тримати: при опорі на передпліччя — так само, як і при переповзанні по-пластунському; при опорі на кисті рук — у правій руці;

на боці:

лягти на лівий бік, підтягти вперед ліву ногу і зігнути в коліні, опертися на передпліччя лівої руки, каблуком правої ноги впертися в землю якомога ближче до себе; розгинаючи праву ногу, просунути тіло вперед; не змінюючи положення, продовжувати рух; зброю тримати правою рукою, поклавши її на стегно лівої ноги.

 

#Підготовка населення до ТрО #тероборона #ТериторіальнаОборона #НаціональнийСпротив #ЗСУ #ТрОЗСУя

ПРИЄДНАТИСЯ

Скориставшись даними, наведеними на цій сторінці, кожен з вас зможе з легкістю знайти контакти Сил територіальної оборони Збройних сил України у своєму регіоні. Відповідні дані відкриються при натисканні на конкретну область на карті. Так ви  зможете дізнатися адресу, контактні телефони та електронну пошту ТрО свого міста.

Дані наведені для кожного міста області. Зверніть увагу: у зв’язку з нестабільною ситуацією в Україні, деякі дані можуть бути неактуальними. Для уточнення інформації рекомендуємо зв’язатися з представниками ТрО своєї області (району) за телефоном або звернутись на гарячу лінію Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Знайти своє ТрО →
icons

Гаряча лінія ТрО 0 800 507 028

ТрО G7 +38 (099) 612-80-82