Розташування механізованого відділення на місці

РОЗТАШУВАННЯ МЕХАНІЗОВАНОГО ВІДДІЛЕННЯ НА МІСЦІ

Розташування механізованого відділення у призначеному районі

 

Розташування на місці – організоване розміщення підрозділів у районі зосередження, вихідному районі, районі очікування, районі відпочинку, базовому районі (таборі) та в інших визначених районах з метою підготовки до бою (дій) або відновлення боєздатності після бою. Відділення розташовується на місці, як правило, у складі взводу. 

У район зосередження підрозділи прибувають після пересування, де вони проводять обслуговування бойової техніки та озброєння, а також здійснюють підготовку до наступних дій.

У вихідному районі для наступу підрозділи будуть розташовуватись, готуючись до наступу з ходу на противника, який обороняється.

У районі очікування підрозділ може знаходитись перед завантаженням на залізничний і водний транспорт.

Під час маршу на великі відстані в кінці добового переходу підрозділ, як правило, буде зупинятись на нічний або денний відпочинок з метою підтримки особового складу і бойової техніки в готовності до наступних дій.

Місце розташування відділення повинне забезпечувати 

̶  розосереджене і приховане розміщення озброєння та військової техніки;  зручні умови розміщення і відпочинку особового складу; захист від засобів ураження і розвідки противника;  проведення маневру підрозділом. 

В усіх випадках розміщення відділення повинно забезпечувати постійну готовність до виконання завдання.

Розосередження озброєння та військової техніки здійснюється для ускладнення (унеможливлення) їх виявлення засобами наземної та повітряної оптичної, радіоелектронної, радіолокаційної розвідки противника; впливу зброєю масового ураження, звичайними (артилерійськими та авіаційними) боєприпасами, високоточною зброєю (самонавідними касетними артилерійськими та авіаційними) боєприпасами. Також розосереджене розташування озброєння та військової техніки зменшує вплив наслідків застосування противником різноманітних засобів ураження, як то пожежі, підтоплення місцевості. Розосереджене розташування надає більші можливості маневрування техніки, та зменшує ризики подій, аварій та катастроф.

Техніка механізованого відділення (БМП, БТР) розташовується у місці, яке визначається командиром взводу. При виборі місця слід враховувати захисні властивості крон дерев, чагарників; природних та штучних заглибин (яри, окопи, технологічні заглибини); наявність елементів місцевості, що створюють радіолокаційну тінь (пагорби, заглиблення, житлові та промислові споруди. Відстань між окремими одиницями озброєння та військової техніки може бути до 100 м, а на відкритій місцевості та в умовах загрози застосування противником високоточної зброї – до 200 м. Для маскування озброєння та військової техніки використовуються штатні маскувальні засоби (сітки і маски за сезоном) і місцеві матеріали (елементи рослинності та забудови). 

При розташуванні на місці на тривалий термін для озброєння та військової техніки обладнуються окопи та укриття, що можуть влаштовуватись силами екіпажу, відділення, або інженерними засобами (технікою) (рис. 1)

Рис. 1. Окоп для бойової машини піхоти з круговим обстрілом

При необхідності ведення вогню із стрілецьких бійниць машин бруствер у секторі обстрілу повинен бути + 40 см. 

На влаштування окопу потрібно 32 люд./год., із застосуванням землерийної машини ПЗМ-2 – 0,3 маш/год. та 8 люд./год. без щілини (бліндажа)

 

Рис. 2. Окоп для бронетранспортера

На влаштування окопу потрібно 65 люд/год., із застосуванням землерийної машини ПЗМ-2 – 0,6 маш./год. та 12 люд/год. без щілини (бліндажа). Для БТР-60П у секторі стрільби бруствер     не влаштовується

Особовий склад відділення розміщується поблизу своєї машини (БМП, БТР). Для захисту від засобів ураження противника підготовляються щілини, які за наявності часу перекриваються, або облаштовуються бліндажі. 

Рис. 2. Перекрита щілина на відділення (обслугу, екіпаж)

На влаштування окопу потрібно 24 (20) люд./год. Матеріали: круглий ліс – 2,7 (2,3) м2, дріт – 4 кг

Розташування техніки в укриттях повинно забезпечувати швидкий вихід з них в напрямку подальшого пересування (виконання завдання), можливість ведення вогню по повітряних та наземних цілях. При зайнятті укриття техніка повинна негайно маскуватись табельними та підручними засобами. Також біля БМП (БТР) створюється запас підручних засобів маскування та створення тимчасового екрану для протидії засобам виявлення джерел теплового випромінювання (гілки дерев, в’язанки хмизу, сіна, ПЕТ – плівка, брезент тощо).

Відпочинок і обігрів особового складу організовуються у складі підрозділів у наметах (бліндажах), пунктах обігріву, укриттях із солдатських плащ-наметів, тентів бойових машин, також використовуються спальні мішки і ковдри. 

Рис. 3. Використання плащ-наметів для облаштування місць відпочинку і обігріву.
Рис. 4. Використання допоміжних та природних матеріалів для облаштування місць відпочинку і обігріву.

В умовах суворої зими або тривалої непогоди підрозділи можуть розміщуватися у населеному пункті. У цьому випадку відділенню (окремо або у складі взводу) для розміщення виділяється окремий будинок (споруда), або його частина. З метою маскування опалювання приміщень проводиться тільки у нічний час (в умовах обмеженої видимості), при цьому проводяться заходи світлового маскування. 

При веденні розвідки населеного пункту сільського типу по кількості димів з труб опалення в сукупності з іншими ознаками дозволяє доволі точно визначити чисельність, характер і режим діяльності підрозділу, розташованого у ньому. 

Особовому складу у місті розміщення забороняється розводити багаття, кидати недопалки, залишати рештки їжі, пересуватися без дозволу командира взводу. 

Побутове сміття, рештки їжі та інші «сліди» також використовуються противником для встановлення належності підрозділів, їх кількості і стану. Наприклад, етикетки на упаковках, можуть вказати пункт постійної дислокації підрозділу, а визначення термінів придатності продуктів, реквізити чеків вкажуть на часові показники передислокації підрозділу.

Пересування у районі розташування обмежується та, у разі потреби, здійснюється тільки за встановленими командиром взводу маршрутами.

Під час розташування на місці механізоване відділення у складі взводу може діяти у якості чергового підрозділу (резервної групи) батальйону. При цьому підрозділ може розташовуватися у призначеному місці або поблизу командно-спостережного пункту батальйону. Крім того, відділення у складі взводу може призначатися у сторожову заставу, а також виконувати самостійні завдання у сторожовому пості. 

Робота командира відділення при розташуванні на місці. 


Під час розташування на місці командиру відділення вказується: 

̶  місце розташування, місця обладнання окопів, укриттів для техніки і озброєння, щілин (бліндажів) для особового складу; 

̶ порядок здійснення охорони і дій у разі нападу противника, спостереження за наземним і повітряним

противником, сигналами командира роти; 

̶   обсяг і терміни інженерного обладнання. 

Командир взводу, призначеного для дій у якості чергового підрозділу, крім того, вказує відділенням завдання, до виконання яких бути готовими; можливі напрямки і рубежі дій, маршрути висування до них; порядок відбиття нападу наземного противника, а також виконання інших завдань; місце розміщення або пункт збору і сигнал виклику. 

Також командир взводу узгоджує дії особового складу з підрозділами охорони і сусідами під час зайняття місця розташування, здійснення інженерного обладнання, відбиття нападу противника і виходу взводу з місця розташування; вказує місце розгортання командно-спостережного пункту; порядок користування засобами зв’язку, а також доводить сигнали оповіщення, управління, взаємодії і порядок дій за ними. 

При організації бойового забезпечення командир відділення отримує завдання з розвідки, охорони, фортифікаційного обладнання і маскування місця розташування, захисту від зброї масового ураження, високоточної і запалювальної зброї. 

У вказівках з виконання заходів інших видів всебічного забезпечення          особлива         увага             приділяється   технічному обслуговуванню озброєння і військової техніки, поповненню запасів матеріально-технічними засобами. 

Під час розташування на місці відділення повинно перебувати у постійній готовності до відбиття нападу наземного і повітряного противника, знищення його ДРГ та НЗФ, здійснення маневру і виходу з району розташування. У кожному підрозділі організовується безпосередня охорона, яка у відділенні здійснюється спостерігачем, місце розміщення якого, як правило, визначається біля окопу бойової машини, і добовим нарядом у нічний час. Для відбиття нападу противника призначається черговий вогневий засіб (засоби). 

Для ведення розвідки спостерігачам, призначеним у відділеннях, вказується порядок спостереження за місцевістю, наземним і повітряним противником, а також за сигналами старшого командира. 

Під час інженерного обладнання місця розташування відділення: 

̶  у першу чергу обладнуються укриття (окоп) для БМП (БТР), у разі розташування взводу на напрямку ймовірних дій противника влаштовуються інженерні загородження; 

̶  у другу чергу обладнуються щілини, перекриті щілини, бліндажі (сховища) для особового складу; 

̶  надалі (за наявності часу) інженерне обладнання районів удосконалюється. 

Місця розміщення особового складу, розташування озброєння і військової техніки, інженерні споруди ретельно маскуються за допомогою штатних маскувальних засобів і підручних матеріалів, очищаються від хмизу, сухої трави та інших матеріалів, що легко запалюються. 

Поблизу БМП (БТР), танків обладнуються хибні об’єкти (встановлюються теплові пастки), радіопоглинаючі екрани (маски). Для введення противнику в оману використовуються макети зразків озброєння і манекени особового складу. 

Особовому складу доводяться заходи обмеження і порядок переміщення в районі розташування, рух техніки обмежується. Для розпізнавання особового складу, озброєння і військової техніки застосовуються спеціальні розпізнавальні знаки. 

На випадок застосування противником запалювальної зброї територія максимально очищується від горючих матеріалів. Для протидії високоточній зброї противника встановлюються радіопоглинаючі екрани (маски) і теплові оманні цілі. 

Під час обслуговування озброєння і військової техніки в першу чергу поповнюється боєприпасами і дозаправляється паливно-мастильними матеріалами техніка, після чого здійснюється перевірка озброєння, механізмів і приладів, їх вивірка і регулювання, усунення виявлених несправностей.

Командир відділення (танка) з отриманням завдання на розташування на місці визначає порядок його виконання і ставить завдання особовому складу. Він особисто керує обладнанням і маскуванням місця розміщення для особового складу, окопу (укриття) для БМП (БТР) і перевіряє знання особовим складом сигналів оповіщення, управління і взаємодії та порядку дій за ними. 

За досвідом участі підрозділів ЗС України в операції об’єднаних сил (ООС) в зоні проведення операції військові частини (підрозділи) розміщуються у польових умовах, як правило, у базових таборах (рис. 5). 

Рис. 5. Базовий табір коаліційних сил НАТО у Афганістані.

Базовий табір  ̶ спеціально відведена та обладнана ділянка місцевості, де розташовані підрозділи (військова частина), яка складається з наметового містечка (комплексу житлових спорудах), стоянок озброєння і військової техніки, складів, вогневих позицій артилерії та засобів протиповітряної оборони.

Головна мета влаштування базового табору — гарантоване забезпечення виконання військовими частинами (підрозділами) покладених завдань у визначеному районі (операційній зоні); захист особового складу, озброєння, військової техніки та матеріально-технічних ресурсів від засобів ураження противника; виконання заходів бойового, тилового і технічного забезпечення під час виконання завдань.

Район розміщення базового табору обирається з урахуванням захисних властивостей місцевості, та, як правило, знаходиться не ближче 2 — 4 км від населених пунктів, поблизу магістральних доріг. 

Ділянка місцевості базового табору обладнується у фортифікаційному відношенні. Для захисту від засобів ураження противника (прямого пострілу кулі, уламків від боєприпасів тощо) облаштовуються захисні вали, стінки з застосуванням інженерних та будівельних засобів (рис. 6.)

Рис.6. Використання габіонів для захисту периметру об’єкту

Основними елементами базового табору є: адміністративна зона; житлова зона; паркова зона; тилова зона; склади військових запасів матеріальних засобів; вертолітні майданчики.

Основою житлової зони є намети для відпочинку особового складу, кожний з яких захищений по периметру від ураження зі стрілецької зброї та уламків боєприпасів. В якості матеріалу для будівництва захисних стінок служать поліетиленові мішки набиті камінням або землею, або ж дерев’яні ящики наповнені також землею або камінням (рис. 7).

Рис. 7. Використання будівельних мішків для захисту житлового намету

Поблизу наметів обладнуються перекриті щілини різної місткості: від екіпажу (2-3 чоловіки) до відділення. Вони влаштовуються в ґрунті шляхом відривання за допомогою екскаватора ЕОВ – 4421, який є на озброєнні інженерних підрозділів. Перекриття щілини зводиться як з місцевих матеріалів, так із збірних елементів хвилястої захисної споруди (рис. 8). 

 

Рис. 8. Перекриття щілини хвилястими елементами споруди КВС-У

Механізоване відділення під час виконання завдань сторожової охорони.

Безпека підрозділів у базових таборах забезпечується також створенням зон охорони (оборони) та розташування чергових           засобів:            контрольно-пропускних          пунктів,           які розташовані безпосередньо у базовому таборі; місць та ділянок місцевості, на яких розташовані спостережні пости, прокладених маршрутів рухомих патрулів (по периметру табору), вартового приміщення (місця перебування резервної групи), місць (районів) зосередження мобільних резервів, вогневих позицій чергових розрахунків (артилерії, засобів ППО, інших вогневих засобів).

 

За досвідом ООС механізоване відділення у складі взводу може залучатися до виконання завдань в складі сил охорони базового табору: 

̶  для несення служби на КПП на шляхах в’їзду (виїзду) в базовий табір; 

̶  діяти у складі взводного опорного пункту (блокпоста) на шляхах можливого виходу бандформувань НЗФ; 

̶  може призначатися до складу чергового підрозділу; виконувати завдання вартової (внутрішньої) служби.  

У складі взводу або самостійно відділення може виконувати завдання сторожової охорони.

Сторожова охорона під час розташування на місті організовується і здійснюється з метою недопущення ведення розвідки противником і раптового нападу на підрозділи, що охороняються. Вона здійснюється сторожовими загонами, заставами, постами і секретами. 

Взвод може діяти в якості сторожової застави від сторожового загону або від основних сил батальйону (роти), а також у складі роти, призначеної в сторожовий загін (заставу); відділення – в якості сторожового поста від сторожового загону (застави) або від основних сил батальйону (роти), а також у складі взводу, призначеного в сторожову заставу. 

Для дій в якості сторожової застави взводу вказується смуга охорони шириною до 2 км. У цій смузі застава займає зручний для оборони рубіж і обладнує основні, а при наявності часу й запасні позиції, з яких перекривається вогнем вся смуга охорони. Віддалення рубежу оборони від підрозділів, які охороняються може бути 5-10 км. Відділення у складі сторожової застави займає позицію, фронт якої залежить від умов спостереження та ведення вогню, а також підтримання зорового та вогневого контакту з сусідами.

Під час виконання завдань в складі сторожової застави відділення може взаємодіяти з силами і засобами посилення, наданими старшим начальником: танком, розрахунками автоматичних гранатометів, ПТРК, вогнеметниками, розрахунком переносної станції наземної розвідки та іншими, в залежності від умов обстановки і завдання. 

Для своєчасного виявлення противника на позиції відділення безперервно ведеться спостереження. У нічний час і в інших умовах обмеженої видимості організовується підслуховування і ведеться спостереження з використанням приладів нічного бачення. На шляхах імовірного руху диверсійно-розвідувальних сил противника встановлюють сигнальні міни та розвідувально-сигналізаційна апаратура. Проміжки між позиціями відділень і фланги прикриваються вогнем і мінно-вибуховими загородженнями. 

При зайнятті позиції на рубежі сторожової охорони командир відділення за вказівками командира взводу організовує спостереження, систему вогню та інженерне обладнання позицій, складає схему позиції і в установлений час доповідає про готовність. 

Під час проведення рекогносцировки командиром взводу командиру відділення призначаються: орієнтири; вказується ймовірний напрямок дій противника; позиція відділення, вогневі позиції БМП (БТР) засобів посилення; рубежі відкриття вогню різних видів зброї; маршрути руху патрульних, місце несення служби секрету, місця обладнання загороджень. 

Під час постановки бойових завдань командиру відділення вказується: 

̶  завдання щодо здійснення охорони; 

̶ основна і запасна бойові позиції, смуги і додаткові сектори обстрілу з кожної позиції; 

̶  основна і запасні вогневі позиції БМП (БТР), їх основні і додаткові сектори обстрілу з кожної позиції; 

̶ час зайняття позиції, готовність системи вогню, черговість і терміни інженерного обладнання; 

̶  порядок несення служби і дій при виявленні противника; 

̶  завдання сусідніх органів сторожової охорони.

Командир відділення повинен особисто виставляти спостерігачів, чергові вогневі засоби, здійснювати контроль несення ними служби і забезпечити постійну бойову готовність відділення на позиції. Якщо позиція займалась вночі, то на світанку командир зобов’язаний уточнити позиції військовослужбовців, вогневих засобів та їх завдання. 

В умовах відсутності противника особовий склад відділення на позиції сторожової застави веде спостереження за місцевістю у визначеній смузі і за сигналами сторожових постів (секретів, патрулів, дозорних) та удосконалює інженерне обладнання позицій. Вдень до несення служби залучається до третини особового складу застави, половині особового складу дозволяється відпочивати (спати). Вночі та в інших умовах обмеженої видимості службу несе не менше половини особового складу, а решта перебуває у повній бойовій готовності. 

З отриманням даних про противника спостереження посилюється, відділення на позиції приводиться в готовність до бою. Командир відділення доповідає про появу противника. 

Поодинокі солдати противника та дрібні групи противника, які намагаються проникнути до підрозділів, що охороняються, захоплюються в полон або знищуються. З переважаючим противником відділення вступає у бій і утримує визначену позицію до отримання наказу (сигналу) на відхід. 

У випадку обходу противником сторожової застави або його            вклинення в проміжки            між позиціями        відділення переходять до кругової оборони і стійко утримують позицію, що займає, до підходу основних сил або до отримання наказу

(сигналу) на відхід. 

На прихованих підступах до позиції сторожової застави на віддаленні до 400 м від неї можуть виставлятися секрети, в окремих випадках – сторожовий пост на відстані до 1500 м

Секрет у складі бойової групи (2-3 солдати, один з яких старший) приховано займає та обладнує визначене місце і веде безперервне спостереження за противником та місцевістю. Старший секрету встановлює порядок спостереження і підтримує зв’язок із командиром, який його виставив. Секрет несе службу беззмінно протягом визначеного часу (дня або ночі), приховано, нічим себе не виявляючи. Він нікого не затримує і не опитує. Про появу противника або підозрілих осіб старший секрету доповідає встановленим порядком. Після закінчення терміну несення служби або за командою (сигналом) командира, який виставив секрет, особовий склад повертається на сторожову заставу. У разі зіткнення з противником він відкриває вогонь і відходить, продовжуючи вести спостереження (рис 9). 

 

 

Рис. 9. Варіант вибору місця розташування секрету

Для огляду скритих ділянок місцевості, перевірки пильності несення служби сторожовими постами, а також для зв’язку із сусідніми підрозділами сторожової охорони можуть висилатися піші дозорні

Для огляду місцевості між позиціями відділень і на відкриті фланги висилаються патрулі (рис. 10)

Рис. 10 Піший дозор

Патрульні (піші дозорні), приховано просуваючись зазначеним маршрутом, ретельно оглядають місцевість і місцеві предмети. При виявленні сторонніх осіб патрульні, зайнявши скриту позицію, підпускають їх на близьку відстань і вимагають назвати пропуск. Особи, які не знають пропуск, затримуються і доставляються до командира взводу. У разі виявлення підрозділу (групи військовослужбовців) противника старший патруля встановленим сигналом або через патрульного негайно доповідає про це командиру взводу та стежить за діями противника. Поодиноких солдатів противника патрульні захоплюють у полон або знищують. 

Методика роботи командира механізованого відділення з організації дій у складі сторожового поста.

За розпорядженням старших командирів відділення (або бойова група з його складу) може виконувати завдання щодо охорони підрозділів, пунктів управління, інших об’єктів.

У сторожовій охороні відділення (бойова група) може діяти як сторожовий пост:

̶  від батальйону, у разі його розташування на місці; ̶  від роти (взводу), яка (який) діє в сторожовій заставі.

Сторожовий пост виставляється на найбільш імовірному напрямку дій противника. Він несе службу, як правило, протягом доби. Поодиноких солдатів противника сторожовий пост захоплює в полон або знищує і доповідає про це командиру, який виставив пост. Під час наступу сил противника, що переважають, сторожовий пост негайно вступає в бій і стійко утримує зайняту позицію до наказу на відхід.

Сторожовий пост у складі відділення займає і обладнує позицію на відстані до 1500 м від підрозділу, який охороняється.

Сторожовий пост у складі бойової групи виставляється на відстані підтримки вогнем БМП (БТР) від сторожової застави. Бойова група призначається у складі трьох військовослужбовців, один з яких – старшим.

На сторожовому посту обладнуються основна і запасна позиції для вогневих засобів, окопи, відриваються траншеї та ходи сполучення. Сторожовий пост повинен добре проглядатися з боку застави і прикриватися вогнем танків, БМП (БТР) і артилерії (рис. 11).

Рис. 11 Сторожовий пост

Під час постановки бойових завдань командир, що висилає сторожовий пост, в бойовому наказі визначає:

̶  склад сторожового поста;

̶  позицію охорони та час її зайняття;

̶  завдання сторожового поста;

̶  порядок відкриття та ведення вогню;

̶  порядок підтримання зв’язку і доповіді про противника; ̶  порядок зміни; ̶  пропуск та відгук.

Під час організації взаємодії командир, що висилає сторожовий пост, погоджує дії підрозділів батальйону (роти), органів сторожової і безпосередньої охорони, чергового підрозділу батальйону при відбитті нападу противника.

Якщо відділення призначається у сторожовий пост від сторожового загону, то під час постановки бойових завдань у бойовому наказі вказується:

̶  склад сторожового поста;

̶  засоби посилення;

̶  смугу охорони;

̶  позиції та ступінь їх інженерного обладнання;

̶  рубіж, до якого вести розвідку;

̶  порядок дій при відбитті нападу противника; ̶  порядок ведення вогню по повітряних цілях.

Під час організації взаємодії погоджуються дії сторожового поста з діями підрозділів сторожового загону і резерву при відбитті нападу противника, віддаються вказівки щодо всебічного забезпечення бою і захисту від високоточної зброї, визначається порядок підтримання зв’язку, повідомляється пропуск і відгук.

Завдання сторожового поста уточнюється безпосередньо на місцевості під час рекогносцировки.

В разі призначення відділення у сторожовий пост від взводу, призначеного для дій у сторожовій заставі, командиром взводу під час постановки бойових завдань вказується:

̶  склад сторожового поста;

̶  його завдання;

̶  місце обладнання позицій;

̶  вогневі позиції БМП (БТР);

̶  основні і додаткові сектори обстрілу з кожної вогневої позиції;

 ̶  порядок відходу.

Під час організації взаємодії командир взводу вказує:

порядок несення служби (кількість чергових вогневих засобів і спостерігачів, черговість несення служби і відпочинку, порядок пропуску через позицію, на що звертати особливу увагу);

̶  порядок дій у разі нападу противника;

̶  порядок дій при отримання наказу на відхід;

̶  сигнали оповіщення, управління і взаємодії, порядок дій за ними;

̶  пропуск (відгук).

Під час організації управління командир взводу визначає порядок підтримання зв’язку, вказує місце розташування командно-спостережного пункту взводу.

Командир взводу віддає також вказівки щодо всебічного забезпечення бою і захисту від високоточної зброї.

 

Загальний порядок роботи командира відділення, призначеного у сторожовий пост

Порядок і зміст роботи командира відділення (танка), яке призначене для дій у якості сторожового поста, в основному відповідає роботі при переході відділення (танка) до оборони в умовах відсутності зіткнення з противником. 

Командир відділення (танка), отримавши завдання на дії у сторожовому посту: 

̶  визначає порядок його виконання; 

̶  виводить відділення (танк) на позицію, організовує спостереження, для чого призначає 1-2 спостерігачів; 

̶  визначає основні та запасні вогневі позиції БМП (БТР), іншим вогневим засобам; 

̶  ставить завдання підлеглим; 

̶ організовує систему вогню, інженерне обладнання і маскування позиції; 

̶  встановлює порядок несення служби. 

Під час постановки завдань командир відділення вказує: 

особовому складу відділення – завдання щодо здійснення охорони, місце обладнання позицій (несення служби), смугу спостереження; порядок несення служби, дії при виявленні противника і відході; пропуск. 

Крім того: 

̶  навіднику-оператору (кулеметнику БТР), кулеметникам, гранатометнику, стрільцям – основні і запасні вогневі позиції (місця для стрільби), сектори спостереження і обстрілу з кожної позиції (місця), порядок їх зайняття, обладнання і зміни під час бою; 

̶  механіку-водію (водію) – маршрути виходу на основну і запасну    вогневі             позиції,             маршрут          відходу;           порядок спостереження і коректування стрільби; час готовності вогневої позиції. 

Після віддання бойового наказу командир відділення організовує поповнення ракет і боєприпасів; технічне обслуговування БМП (БТР); виконання встановлених робіт щодо інженерного забезпечення; перевіряє знання завдань особовим складом, його забезпеченість усім необхідним для бою; доповідає командиру взводу про готовність відділення до бою.

 

Під час усвідомлення отриманого завдання командир (старший бойової групи) повинен:

̶ вивчити призначені старшим командиром єдині

орієнтири і сигнали;

̶ оцінити вплив місцевості, погоди, часу доби на виконання бойового завдання;

̶ визначити заходи, які необхідно провести щодо підготовки озброєння до бойового застосування.

У бойовому наказі командир відділення (старший бойової групи), призначеного у сторожовий пост вказує:

у першому пункті – орієнтири, склад, положення і

характер дій противника; у другому пункті – завдання відділення, позицію, полосу

вогню і додатковий сектор обстрілу, завдання сусідів;

у           третьому       пункті –          після    слова   “НАКАЗУЮ” ставляться завдання особовому складу: 

̶ навіднику-оператору (навіднику кулемета, гармати), кулеметникам – основні і запасні вогневі позиції, основний і додатковий сектори обстрілу з кожної позиції;

̶ механіку-водію (водію) – маршрут виходу на запасну вогневу позицію, порядок спостереження, корегування вогню і маршрут відходу;

̶  гранатометнику – основні і запасні вогневі позиції;

̶ старшому стрільцю (стрільцям) – місця для стрільби, послідовність їх обладнання і зміни під час бою; у четвертому пункті – час готовності до виконання завдання, час зайняття позицій, час готовності системи вогню, черговість і терміни інженерного обладнання позицій, сигнали оповіщення, управління, взаємодії, порядок дій за ними і пропуск; у п’ятому пункті – своє місце і заступника.

Варіант               бойового               наказу   командира           механізованого відділення, призначеного у сторожовий пост від батальйону

  1. Орієнтири: перший — ________, другий — ________, третій — _________, 

Підрозділи противника  концентруються в районі _____________________ з метою підготовки наступу у напрямку _____________________. На напрямку ймовірного наступу противник активізував ведення повітряної розвідки з використанням БПЛА,  та дії наземної військової та агентурної розвідки. Існує загроза здійснення диверсійних актів проти військових об’єктів, об’єктів державного управління, промислової та транспортної інфраструктури. Перехід противника у наступ можливий з _______.

1 мб після здійснення заходів з приведення у бойову готовність та маршу зосередився в районі                 _____________ із завданням _________________, _________________.

  1. 1 відділення 1 взводу 1 механізованої роти призначене командиром батальйону у сторожовий пост із завданням не допустити проникнення розвідки противника до району розташування 1 мб в напрямку __________________, раптового нападу наземного противника на підрозділи батальйону.

Повітряні цілі противника, що ведуть розвідку, знищувати зосередженим і супроводжувальним вогнем стрілецької зброї. Дрібні групи противника знищувати вогнем БМП і стрілецької зброї або захоплювати в полон. При появі переважаючих сил противника стійко обороняти та утримувати позицію до вступу в бій головних сил або наказу на відхід.

Смуга спостереження і вогню: праворуч — ____________; ліворуч — ___________. Додатковий сектор обстрілу — __________. 

Праворуч, _______________ — сторожовий пост, призначений від 2 мр із завданням не допустити ведення розвідки противника до району розташування 1 мб з напрямку _____________, вчасного виявлення наземного противника, утримання зайнятої позиції.

Ліворуч, _______________ — сторожовий пост, призначений від 3 мр із завданням не допустити ведення розвідки противника до району розташування 1 мб з напрямку _____________, вчасного виявлення наземного противника, утримання зайнятої позиції.

В районі розташування 1 мб призначено черговим підрозділом 2 мв 3 мр із завданням допомоги сторожовим постам при нападі наземного противника.

Між позиціями сторожових постів виставляються секрети, та здійснюється патрулювання парних патрулів від 2 взводу 1 механізованої роти.

Прямого вогневого зв’язку з сусідніми сторожовими постами немає.

  1. НАКАЗУЮ:

Навіднику-оператору ____________:

  • основна вогнева позиція БМП — ___________. Сектор спостереження і вогню — __________, додатково — __________;
  • запасна вогнева позиція БМП — ___________. Сектор спостереження і вогню — __________, додатково — __________; Механіку-водію ___________: 
  • підготувати і замаскувати маршрут виходу БМП на запасну вогневу позицію – __________;
  • спостереження вести в основному і додатковому секторі обстрілу;
  • корегувати вогонь за результатами спостереження;
  • маршрут відходу з отриманням команди — ___________, місце збору відділення — __________.

Кулеметнику

  • забезпечити вогнем кулемету правий фланг позиції;
  • основна вогнева позиція — ___________.   Сектор

спостереження і вогню — __________,  додатково — __________;

  • запасна вогнева позиція —      Сектор

спостереження і вогню — __________,  додатково — __________; Гранатометнику __________

Основна вогнева позиція — _______________. Броньовані об’єкти знищувати у всій смузі вогню відділення. Запасна вогнева позиція — ______________.

Старшому стрільцю ___________

  • місця для стрільби підготувати: перше — _________. Сектор спостереження і вогню — __________, додатково — __________; друге — _________. Сектор спостереження і вогню — __________,  додатково — __________. Зміна місць для стрільби – за сигналом _________.

Снайперу _________

  • спостереження вести в секторі — _______. Основну вогневу позицію обладнати _________, запасну — ________. Вогонь вести самостійно, в першу чергу знищувати командирів підрозділів, зв’язківців, спостерігачів, обслугу вогневих засобів. Зміну вогневу позицію здійснювати самостійно.

Стрільцю __________: 

  • забезпечити вогнем лівий фланг позиції відділення. — основна вогнева позиція — ___________. Сектор спостереження і вогню — __________, додатково — __________;
  • запасна вогнева позиція —      Сектор

спостереження і вогню — __________,  додатково — __________;

  1. Готовність до виконання завдання – _______, позицію зайняти — _______, готовність системи вогню — _________. Облаштування окопів для стрільби стоячи і основної вогневої позиції БМП провести до ______. Влаштування траншеї, окопів на запасних вогневих позиціях, перекритої щілини – до _______.

Сигнали оповіщення:

про повітряного противника – голосом «ПОВІТРЯ», по радіо –

«555»;

                   про радіоактивне зараження         – голосом      «РАДІАЦІЙНА

НЕБЕЗПЕКА», по радіо – «666»; про хімічне, бактеріологічне (біологічне) зараження – голосом «ХІМІЧНА ТРИВОГА», по радіо – «777».

За сигналом «ПОВІТРЯ» вогонь по повітряних цілях, що атакують, вести за моєю командою: загороджувальний по літаках, супроводжувальний – по вертольотах. Вогонь корегувати за трасами куль.

За сигналами «РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА» і «ХІМІЧНА ТРИВОГА» всьому особовому складу надягнути протигази і ЗЗК та продовжувати виконувати завдання. Сигнали управління и взаємодії:

спостерігаю противника – голосом «КОНТАКТ». За сигналом всьому особовому складу закінчити роботи, зайняти вогневі позиції і місця для стрільби, приготувати зброю до бою, спостерігати за місцевістю;

бойова тривога – голосом             «ДО БОЮ». За сигналом приготуватись до ведення вогню, двигун БМП запустити, вибрати цілі для стрільби в своїх секторах обстрілу, чекати команди на відкриття вогню.

зосередження вогню – голосом «УВАГА, СТІНА», цілевказівка

голосом та черга трасуючих куль в сторону цілі.

перехід на запасні вогневі позиції – голосом «ПЕРЕКАТ», РСП зеленого кольору. За сигналом під прикриттям вогню піхоти БМП за вказаним маршрутом змінити вогневу позицію. Місця для стрільби змінювати почергово з прикриттям. 

відхід – голосом «ВІДХІД», РСП червоного кольору;

За сигналом особовому складу прикрити відхід БМП та зібратись у місці збору, зайняти свої місця в БМП, приготуватися до ведення вогню із бійниць. Під час руху навіднику-оператору вогнем з ходу і десанту вогнем із бійниць знищувати противника, що заважає відходу. При виході з ладу БМП місце збору — _________.

Пропуск «КУЛЕМЕТ».

  1. Я знаходжусь на бойовій позиції — ______________; після зміни вогневих позицій — ____________. Заступник старший стрілець ______________.

Організовуючи систему вогню, командир відділення (старший бойової групи) після віддання бойового наказу вказує відстані до орієнтирів, об’єкти і цілі для ураження, рубежі відкриття вогню окремими вогневими засобами, порядок ведення вогню, зміни вогневих позицій і маневру вогнем.

Готовність системи вогню визначається зайняттям БМП та іншими вогневими засобами відділення (бойової групи) вогневих позицій, підготовкою даних для стрільби, а також наявністю боєприпасів.

Під час організації взаємодії та управління командир відділення (старший бойової групи) узгоджує зусилля вогневих засобів щодо виконання вогневих завдань і знищення найбільш важливих цілей:

̶ визначає порядок корегування результатів стрільби і цілевказання;

̶ встановлює (уточнює) сигнали (команди) на відкриття, перенесення і припинення вогню;

̶ настроює радіостанцію і радіоприймач БМП (БТР) (переносну радіостанцію) згідно радіоданим, що отримані від старшого командира, доводить радіодані навіднику-оператору (навіднику кулемета, гармати), вказує йому порядок застосування радіозасобів і порядок зв’язку з командиром відділення (старшим бойової групи) під час його відсутності в БМП (БТР).

Організовуючі всебічне забезпечення, зокрема інженерне, командир відділення (старший бойової групи) після віддання бойового наказу:

  ̶ проводить розбивку позиції сторожового поста;

 ̶ визначає вогневі позиції (місця) вогневих засобів і особового складу;

̶  дає кожному військовослужбовцю завдання на роботи;

̶  глибину окопів і ходу сполучення;

̶ порядок отримання та розподіл шанцевого інструменту і матеріалів для виконання інженерних робіт;

̶ порядок використання табельних засобів, підручних та місцевих матеріалів для фортифікаційного обладнання;

̶ види та порядок виготовлення невибухових загородження для прикриття підступів, флангів позиції, порядок перекриття ними траншей, ходів сполучення, порядок їх застосування;

̶ ділянки та ступінь розчищення місцевості для забезпечення спостереження і ведення вогню;

̶ особовий склад, що залучається до встановлення вибухових загороджень (мінні поля, групи мін, міни-пастки), порядок їх сполучення з невибуховими загородженнями, порядок їх вогневого прикриття;

̶ заходи з маскування позицій, особового складу, техніки, зокрема заходи з протидії оптико-електронної розвідки противника;

̶ заходи забезпечення захисту особового складу від зброї масового ураження, високоточної і запалювальної зброї.

Після організації інженерних робіт командир відділення складає картку вогню відділення (рис. 12), на яку наносить: 

̶  орієнтири, їх номери, найменування і відстані до них;

̶  найбільш вірогідні напрямки появи противника;

̶  позицію відділення (сторожового поста);

̶  смугу вогню відділення (сторожового поста);

̶ основні і запасні вогневі позиції БМП (БТР), кулеметів та гранатомету;

̶ основні та додаткові сектори обстрілу з кожної вогневої позиції (крім сектора обстрілу РПГ);

̶  позиції сусідів (якщо вони є) і межі їх смуг вогню;

̶ ділянки зосередженого вогню відділення (сторожового поста);

̶ загородження, що розташовані поблизу позиції відділення (сторожового поста) і прикриваються його вогнем.

Сторожовий пост несе службу, як правило, протягом доби або часу, який встановлений командиром, що виставив пост. Поодиноких солдатів противника сторожовий пост захоплює у полон або знищує і доповідає про це командиру, який виставив пост. При вступі в бій з противником, що переважає, сторожовий пост стійко утримує зайняту позицію до наказу (сигналу) на відхід.

За досвідом ООС, до завдань сторожових постів в зоні безпеки базового табору входить також недопущення мінування об’єктів, доріг та маршрутів руху особового складу та техніки; заборона руху цивільних осіб та транспорту на визначених ділянках (маршрутах), виявлення ознак підготовки провокацій щодо військ з боку місцевого населення. Позиції сторожових постів готуються для кругової оборони, обладнуються у інженерному відношенні. Підступи до сторожових постів можуть прикриватись інженерними загородженнями. 

 

#Підготовка населення до ТрО #тероборона #ТериторіальнаОборона #НаціональнийСпротив #ЗСУ #ТрОЗСУя

ПРИЄДНАТИСЯ

Скориставшись даними, наведеними на цій сторінці, кожен з вас зможе з легкістю знайти контакти Сил територіальної оборони Збройних сил України у своєму регіоні. Відповідні дані відкриються при натисканні на конкретну область на карті. Так ви  зможете дізнатися адресу, контактні телефони та електронну пошту ТрО свого міста.

Дані наведені для кожного міста області. Зверніть увагу: у зв’язку з нестабільною ситуацією в Україні, деякі дані можуть бути неактуальними. Для уточнення інформації рекомендуємо зв’язатися з представниками ТрО своєї області (району) за телефоном або звернутись на гарячу лінію Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Знайти своє ТрО →
icons

Гаряча лінія ТрО 0 800 507 028

ТрО G7 +38 (099) 612-80-82